Life

Nejúčinnější čištění oken není za pomocí chemikálií. Co vám bude stačit?

Pravidelný úklid oken patří mezi méně oblíbené domácí činnosti. Také byste raději trávili čas příjemnější aktivitou? Podívejte se na čističe a postupy, ke kterým nebudete potřebovat žádné produkty z drogerie. Okna se budou lesknout!

Jak často okna umývat? 

Abyste ze svých oken měli krásný výhled a těšili se z příjemného vzhledu vaší domácnosti, měli byste okna pravidelně umývat a nevynechat ani garnýže, na kterých se usazuje prach. Obvykle se uvádí, že záclony pereme při každém mytí oken. To by mělo být alespoň třikrát až čtyřikrát za rok. Samozřejmě ale platí, že když bydlíte v místě, kde panuje větší znečištění ovzduší, k mytí oken můžete přistupovat i jednou měsíčně.

Čisticí postup, který se dříve používal

Dříve lidé neměli k dispozici celou řadu chemických sprejů a prostředků na mytí oken. Přesto byly jejich domovy krásné. Je to dáno tím, že používali jednu obyčejnou kuchyňskou přísadu. S pomocí zcela obyčejného octa se vám totiž podaří skutečné divy. Stačí jen do kyblíku nalít trochu velmi teplé vody a přidat několik lžic octa. K umývání oken si nezapomeňte vzít úklidové rukavice a ochranné brýle. 

Odstraňte hrubé nečistoty

Nejprve si vezměte obyčejnou houbičku větších rozměrů a okno s ní očistěte takzvaně nahrubo. Poté již stačí jen namočit opět houbičku ve vodě s octem a postarat se o mechanické odstranění nečistot. Použijte tvrdší část houbičky. Snadno uvolníte i částečky špíny, které byste za pomocí hladké vrstvy houby neměli šanci odstranit. 

S octem k lesku

Nyní už je na čase, abyste odstranili také nepříjemnou špínu či mastnotu, která se na oknech usazuje. Opět umyjte okno houbičkou namočenou v octové vodě. Následně pomocí gumové stěrky odstraňte přebytečnou vlhkost a na závěr okraje okna doleštěte bavlněnou hadrou. 

Stačí obyčejný ocet, nic víc. Okna budou čistá, desinfikovaná, a především krásně čistá.