Money

Žrouti elektřiny, kteří trápí vaši peněženku

V dnešní době je velice důležité šetřit. Pokud nebudeme šetřit, můžeme se dříve nebo později dostat do velice těžké finanční situace. Jenže kde máme šetřit? Nejlépe se šetří na energiích. Jedná se o velkého žrouta našich peněz. V souvislosti s energiemi se však nabízí další otázka, a sice kdo je zase žroutem elektřiny? Podívejme se na typickou českou domácnost a odhalme tak to, co stojí za úsporou energií.  

Spotřebiče 

Za obrovským množstvím spotřebované energie stojí především spotřebiče. Při koupi spotřebičů je třeba dívat se na jejich úspornost. Pakliže se vám zdá, že platíte až příliš na energiích, pravděpodobně nevlastníte zrovna nejúspornější spotřebiče na světě. A tak do nich investujte. Čím úspornější spotřebiče budou, tím méně utratíte na energiích.  

I když se to může jevit jako velká prvotní investice, vrátí se to do pár let. Při výběru spotřebičů vybírejte jen z těch, které mají označení A+, A++ nebo A+++.  

Pohotovostí režim 

Většina lidí dává svůj počítač nebo notebook do pohotovostního režimu nebo také do takzvaného režimu spánku. Jenže málokdo si uvědomuje, že i toto je obrovský žrout našich peněz, respektive elektřiny, za kterou platíme nemalé sumy. Podobně je na tom i pohotovostní režim televize. I když se zdá, že je spotřebič vypnutý nebo že odpočívá, stejně si bere podstatné množství elektřiny. Podobně je tomu s kávovarem nebo rychlovarnou konvicí.  

V souvislosti s tichým žroutem elektřiny je třeba zmínit také nabíječky, které máme ve zvyku ponechávat v zásuvkách, i když zrovna nic nenabíjí. I když nabíječky nenabíjí žádný spotřebič, přesto kradou elektřinu, což následně zjistíte při ročním vyúčtování.  

Žárovky 

Svítíme prakticky denně. Spotřeba elektřiny se však liší tím, čím konkrétně svítíme. Pakliže svítíme s LED žárovkami, je úspora daleko nižší než v případě svícení s klasickými žárovkami.