Life

Juta: moderní pokojovka do moderních interiérů 

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí lidských obydlí. Mají za úkol zútulnit interiér, také ho oživují a čistí vzduch. Pokud zrovna přemýšlíte nad tím, jaká pokojovka bude zdobit váš příbytek, za zvážení stojí juta – obvykle se vám vybaví jako přírodní materiál (správně zvaný „juta”), ale i jako pokojová rostlina je fantastická. Hlavně fantasticky krásná.  

Za svou domovinu označuje USA a Mexiko 

Pokud bychom se vydali po jejích kořenech, zjistili bychom, že za svou domovinu označuje USA a Mexiko. Rostlina je vytrvalá, stromkovitého vzrůstu, konkrétně z rodu agávovitých. V současné době existuje rovnou čtyřicet různých druhů juty, u nás si však našla největší skupinu fanoušků juka pokojová. Miluje hlavně sluníčko, jinak toho nevyžaduje mnoho. I proto si našla cestu do domácností, kterou obývají začínající pěstitelé pokojových rostlin.  

Úspěšnost pěstování začíná už v květinářství 

Chcete si vypěstovat tuto moderní pokojovou rostlinu? Úspěšnost celého „procesu” tkví už v samotném nákupu v květinářství. Najdete ji prakticky všude, hledejte však takovou, která je menšího rozměru a kterou zdobí jedna nebo více růžic se zelenými listy. Rozhodně dejte na první pohled – juta by měla být hlavně svěží a zdravá. 

Jejích listů si všímejte, protože ty vám nejvíce prozradí. Rostlina by neměla mít nijak žluté listy nebo celkově povadlý vzhled. Ani si nepořizujte takovou, která bude mít příliš promočený substrát. I kdybyste ji doma hned přesadili, mohlo by se stát, že kořínky už plesniví a uhnívají pod tíhou předcházejícího přemokření. 

Přesazování každý rok 

A když už jsme u toho přesazování, rozhodně neplatí, že ji přesadíte pouze jednou, a to v okamžiku, kdy si ji přinesete domů. Juta vyžaduje přesazování každoroční. Vhodný je substrát pro palmy, ale samozřejmě pokud máte doma pouze substrát pro tradiční pokojové rostliny s příměsí písku, i to je dobrá volba.