Life

Jak by se měla měnit předzahrádka během ročních období?

Jaro je skutečně dech beroucí období, které přináší do světa barvy a vůni. Konečně to všude kvete, konečně svítí neustále sluníčko, které nás dokáže dobít na sto deset procent. S jarem však přichází i práce na zahradě. Zatímco pánové se starají o trávník a o stromky, ženy mají na starosti předzahrádku, která by měla být vysázena krásnými květinami. Vždyť právě předzahrádky si každý člověk všimne na první pohled.

Předzahrádka je místo, které se mění během ročního období. Žádné květiny nevydrží v předzahrádce kvést celý rok, proto je nutné svou předzahrádku sledovat a případně ji vysévat novými květinami, které ji zkrášlí na následující tři měsíce.

Jestli jste v oblasti zahrádkářství noví, určitě oceníte pomoc. Poradíme vám tedy, jaké rostliny se hodí do předzahrádky na jaře, v létě a samozřejmě na podzim.

Než začneme sázet

Ať už je jakékoliv roční období, je nutné si připravit vhodnou půdu. Do moderní předzahrádky se hodí především říční štěrk, dále taky oblázky nebo bludné kameny, které jsou dnes mezi zahrádkáři obrovským hitem. Z kamenů se totiž tvoří hezké ostrůvky, které se následně obklopí dech beroucími květinami.

Jaro, léto, podzim

Nyní pojďme k jednotlivým rostlinám, které se hodí zasázet si na zahradu. Ideální na jaro jsou levandule nebo šalvěj, což jsou nádherně vonící bylinky, které zaujmou především svou barvou. Taky se doporučuje sáhnout po pivoňkách a po konvalinkách. Typicky jarním kvítkem jsou i primule.

V létě dejte přednost zajímavějším a barevnějším květinám, jako jsou jiřiny a lilie. Ty provoní záhony na sto mil daleko. Vhodné jsou taky ostrožky, červené kukačky nebo odolné vlčí boby.

A co na podzim? Na podzim se zaměřte na chryzantémy, které ke konci podzimu můžete posbírat a zanést na hřbitov, kde udělají na Dušičky velkou parádu. Kromě chryzantém jsou vhodné i astry nebo rozchodníky.