Life

Co musí splňovat nízkoenergetický dům? Bydlete v souladu s přírodou

Úspora nákladů je dnes velkým tématem pro každou domácnost. A vzhledem k tomu, že náklady na bydlení a energie tvoří velkou část rodinných výdajů, hitem posledních let jsou nízkoenergetické domy. Aby taky ne, když za cenu srovnatelnou s klasickým domem můžete získat nemovitost, která vám zaručí doživotní úsporu na energiích v řádech desítek procent. 

Stěžejní je vytápění

O tom, zda konkrétní stavba spadá či nespadá do kategorie nízkoenergetických, rozhoduje jediný faktor – spotřeba energie na vytápění. Osudovou hranicí je přitom spotřeba do 50 kWh/m2 za rok, což v přepočtu na finance znamená výdaje nižší než 8800 korun (při ceně plynu 1,46 Kč/kWh) ročně. Ve srovnání s klasickou stavbou z 80. let jsou to výdaje třetinové, a takovou úsporu už v rodinném rozpočtu jistě poznáte. 

Jak se z domu stává nízkoenergetický

Základem pro snížení spotřeby energie na vytápění je správné navržení a provedení stavebních postupů bez tepelných mostů. Neobejdete se obvykle bez patřičné tepelné izolace, kvalitních oken i dveří, ale roli hraje třeba i vhodný tvar objektu nebo automatické větrání. Právě automatický větrací systém umožňuje předávání tepla z vydýchaných prostor přiváděnému vzduchu, který se tak samovolně otepluje. Díky tomu je v domě udržováno teplo, ale zároveň je vzduch čerstvý, což oceňují zejména astmatici a alergici. Pokud jde o tvar domu, ideální jsou tvary kompaktní, bez větších členitostí. Svou roli ale mohou hrát i zdánlivé drobnosti, jako je třeba umístění oken. Okna na jih totiž zajistí větší přístup slunce do domu a tím i větší podíl bezplatného tepla.

Hlavní výhody

Kromě evidentní úspory nákladů na vytápění u nízkoenergetického domu oceníte také fakt, že získáte příjemné a zdravé klima v interiéru po celý rok, aniž byste se trápili s větráním a průvanem. Plísně, pyly i alergeny budou minulostí díky zmíněnému automatickému větracímu systému.