Life

4 důvody, proč se rozhodnout pro dřevostavbu 

Plánujete v dohledné době stavět bydlení a uvažujete nad dřevostavbou? Dřevostavba je šetrná k přírodě i vaší peněžence. Oproti zděnému domu má řadu výhod – ekonomických, ekologických i stavebních. Co byste o dřevostavbě rozhodně měli vědět?  

Stavět třeba hned 

Jak již název napovídá, dřevostavba je stavba, u které je nosná konstrukce vyrobena ze dřeva. Dřevo je přírodní a ekologický materiál, jehož pořizovací cena není nijak vysoká. Zatímco zděný dům rok budete stavět minimálně rok, dřevostavba na klíč může být hotová klidně do půl roku, což je ohromná výhoda, pokud chcete bydlet co nejdříve. Ze dřeva se navíc dá stavět celoročně, a tak nebudete muset čekat na jaro.  

Není stěna jako stěna 

Nesporným benefitem je obzvlášť v dnešní době nízká energetická náročnost. Když vsadíte na dřevo, snadno ušetříte za plyn i energii. Dřevěná stěna má daleko lepší izolační schopnosti než zděná stěna stejné tloušťky. Celkově si tedy můžete dovolit stavět tenčí zdi, což ve finále zvětší vnitřní prostory. Díky nízké akumulační schopnosti vám místnosti rychle nevychladnou. S dřevem máte na zimu vystaráno a nemusíte se bát účtů za topení.  

Nabízí variabilitu i rozumnou životnost 

Dříve byl častý argument proti dřevěným stavbám jejich nízká životnost. Technologie se ale rychle vyvíjí a v dnešní době se uvádí životnost dřevěné konstrukce přibližně sto let. Dřevostavbu také můžete různě přeskládat. Možná se rozhodnete změnit dispozice domku – posunout příčku či změnit umístění dveří. Dřevo vám tyhle úpravy jednoduše umožní, zděný domek nikoliv.  

Nízká ekologická stopa a recyklace 

Jak jsme již zmiňovali – dřevo je ekologický materiál. Jeho nespornou výhodou je také nenáročnost likvidace. Likvidace starších staveb je často velkou ekologickou otázkou. Klasické zděné domy se nerozloží, a jejich bouráním vzniká velké množství odpadu. Tento problém u dřevostavby odpadá, dřevo je recyklovatelné a zcela odbouratelné. Dřevostavba je šetrná k životnímu prostředí i vaší peněžence. Už víte, kdy začnete stavět?