Life

Co zkontrolovat na vozidle po zimě?

Zimní období se blíží ke konci a nyní je na čase, abychom minimalizovali dopad tohoto období na naše vozidlo. Co je potřeba zajistit a na co se zaměřit? Podívejte se, co nezanedbat.  

Tlumiče trpí nejvíce v zimě 

Tlumiče našeho vozidla trpí během zimního času skutečně významně. Právě tlumiče do auta jsou přitom pro naši bezpečnost zásadní. Nepomáhají neustálé výkyvy teplot. Co má ale na jejich fungování nejvýznamnější vliv jsou nerovnosti na vozovce.  

A během zimního času se těmto výmolům dokážeme jen těžko vyhnout. Zejména pokud jezdíme pravidelně, setkáváme se se situací, kdy je pod vrstvou sněhu skrytý výmol, o kterém jsme neměli ani tušení.  

I toto je jeden z důvodů, proč bychom po zimě měli objednat naše auto do servisu. Závady na tlumičích se totiž dokáží velmi významně podepsat na celkových jízdních vlastnostech našeho vozu. Auto na vozovce plave, nedrží stopu, prodlužuje se brzdná dráha.  

Jak je na tom baterie 

Určitě již víte, že zejména auta bez garáže mají zimní čas skutečně velmi krušný. Kontrola baterie je proto základem. Vyhnete se tak situaci, kdy si vyjedete na výlet daleko od domova, a po malé chvilce svícení bez nastartovaného motoru se vám již nepodaří auto nahodit.  

Zkontrolujte stav své baterie a dobijte ji. Autobaterie by se měla také v pravidelných intervalech vyměňovat. Pokud zjišťujete, že již není kapacita baterie ideální, je nejvyšší čas na její výměnu. Doba po dlouhé zimě je pro tuto činnost ideální.  

Provozní kapaliny 

V době, kdy již neklesají teploty pod bod mrazu, nepotřebujete používat kapaliny do ostřikovačů s nemrznoucí směsí. V rámci provozních kapalin vždy zkontrolujte také dostatek motorového oleje. Provozní kapaliny výrazným způsobem ovlivňují vlastnosti našeho vozidla.  

Je vaše auto po zimním období v pořádku, nebo bude pro vašeho plechového miláčka nutno zajistit potřebný servis?