Fashion

Společenské šaty na slavnostní události

Sháníte-li společenské šaty, je to výborná příležitost, jak si užít svou ženskost a konečně si připadat jako krásná žena a skutečná dáma. Pokud si nevíte si rady s výběrem vhodných šatů, doporučujeme zajít přímo do salonu a nechat si poradit.

Vyškolený personál vám na základě vámi zadaných požadavků a představbude umět nabídnout vhodné a slušivé varianty společenských nebo plesových i svatebních šatů a všechny jejich alternativy. Dobře znají typy postav a už od pohledu budou vědět, jaké šaty vám budou slušet. Pak se vám může lehce stát, že se po zkoušení svých vysněných šatů od původní představy dost značně vzdálíte a dáte na rady zkušených. Na výběr si tedyudělejte dostatek času a určitě se to vyplatí.

Volba délky

Na ples jednoznačně volíme dlouhé šaty. V poslední době se rozmáhá nešvar v podobě krátkých šatů, ale etiketa mluví jasně. Nejedná-li se o klasický ples, mladé dívky a ženy si mohou dovolit i kratší délku šatů. Je však velmi důležité zvážit, do jaké společnosti jdeme. Na klasický ples se nehodí kostýmky a různé experimenty v podobě overalů a kombinéz.

Šaty adekvátní pro danou akci

Jasné faux pas je, když muž přijde do divadla v džínech, na tož na ples do Lucerny. Stejně tak je velkým prohřeškem, vezme-li si žena velkou večerní róbu s boá kolem krku na myslivecký bál. Podle jasně dané etikety je vždy důležité nepřijít oblečeni zcela mimo úroveň dané akce. A nesejde ani na tom, zda jdete směrem dolů či nahoru.

Soulad v páru

Pokud jste zváni na společenskou událost, pozvánka by měla ideálně obsahovat i předepsaný oděv. Ten se většinou uvádí pro muže a žena se pak s partnerem musí umět sladit.

Pokud je na pozvánce napsáno black tie, znamená to v překladu smoking a motýlek. Není-li to uvedeno, pro ženy nejsou striktně povinností dlouhé šaty. Potom si můžete vzít i malou večerní, což znamená šaty v délce pod kolena.

Je-li na ples či třeba koncert operní hvězdy pro muže předepsán smoking a pro ženu velká večerní, je nutné, aby si dáma oblékla dlouhou toaletu. Pro odvážné ženy, které se nebojí extravagance, je možnost vzít si také smoking. Ten musí mít ale dámskou podobu, která krásně a smyslně zdůrazní její siluetu.

Jedná-li se o venkovský bál či maturitní ples, chodí muži v tmavém večerním obleku a ženy v dlouhých či koktejlových šatech.