Money

V jaké měně investovat?

Investování je v současné době jedna z věcí, která je velmi skloňovaná hlavně v souvislosti s inflací. Mluvíme totiž o způsobu, jak zamezit tomu, aby nám inflace naše úspory pohlcovala. I když v mnoha případech se nám ji nepodaří přelstít, můžeme alespoň zapříčinit to, že nám inflace nebude pojídat naše dlouho nastřádané úspory. Zkrátka s ní půjdeme ruku v ruce. Před investováním do nějakého investičního instrumentu se však do hry dostává otázka, a sice v jaké měně investovat? Přece jenom kurz euro může být někdy výhodnější než kurz dolaru čili jak se rozhodnout pro to, abychom investovali ve správné měně?

Zajištění do koruny dává smysl jen v nějakých případech

Na každou měnu se musíme dívat trochu jinak. Zejména je klíčové a rozhodující to, jaké pro nás investice v našem pohledu jsou. Přemýšlíme nad dlouhodobým investováním, nebo chceme investovat krátkodobě a zajistit se na dalších několik měsíců? 

V případě investování do koruny se tento scénář jeví jako relevantní hlavně v kratším horizontu. Hodí se v korunách investovat do toho, co není tolik konzervativní. Pokud totiž budeme investovat do konzervativních a prakticky neustále kolísajících instrumentů, nemuseli bychom k dovršení našeho cíle mít dostatek peněz. 

Na kratší horizonty jsou investice do koruny vhodné. Z dlouhodobého hlediska se však do koruny nepouštějte.

Není to jen o české koruně

Mnoho investorů se však přiklání k jednomu – k tomu, že nic jiného než koruna vlastně neexistuje. K euru se stavíme velmi negativně, uráží nás také dolar nebo jiná měna. Jenže v případě investování bychom měli být ostatním měnám velmi, velmi otevření, protože v mnoha případech dávají smysl. 

Zejména nynější konflikt na Ukrajině nám ukazuje, že se zrovna nevyplácí lpět na tom, že vlastníme nemovitost v tuzemsku, že se těšíme na naše tradiční české důchody a že koruna je zkrátka to nejlepší, co máme. 

Nejčastěji používané měny ve světě

  • Americký dolar (USD) – Je to hlavní rezervní měna světa a nejčastěji používaná měna v mezinárodním obchodě.
  • Euro (EUR) – Měna Evropské unie, která se používá v 19 zemích eurozóny.
  • Japonský jen (JPY) – Měna Japonska, která je také používána jako rezervní měna.
  • Britská libra (GBP) – Měna Spojeného království, která se používá také v některých jiných zemích.
  • Švýcarský frank (CHF) – Měna Švýcarska, která se používá jako rezervní měna a je považována za stabilní a bezpečnou měnu.
  • Kanadský dolar (CAD) – Měna Kanady, která se používá také jako rezervní měna.
  • Australský dolar (AUD) – Měna Austrálie, která se používá také jako rezervní měna.
  • Novozélandský dolar (NZD) – Měna Nového Zélandu, která se používá také jako rezervní měna.

Tyto měny se používají nejen v zemích, kde jsou oficiální měnou, ale také v mezinárodním obchodě, investicích a finančních transakcích po celém světě. Některé měny jsou sice hodně využívané v dané zemi vzhledem vysoké populaci (Čína, Indie), ale asi vzhledem ke geopolitické situaci se nejedná o ideální rezervní měny.

USD stále na vrcholu, ale jak dlouho?

Budoucnost amerického dolaru závisí na mnoha faktorech, jako jsou ekonomická situace Spojených států, stabilita americké vlády a politické rozhodnutí týkající se monetární politiky a fiskální politiky.

V současné době je americký dolar nejvýznamnější světovou rezervní měnou a hraje klíčovou roli v mezinárodním obchodu a financích. Nicméně, v posledních letech se objevily obavy o stabilitu americké ekonomiky a vliv amerického dolaru na globální hospodářství.

Někteří odborníci předpovídají, že v budoucnu by mohla být dominance amerického dolaru oslabena vlivem vzestupu nových ekonomických sil, jako je Čína, nebo vlivem digitálních měn, jako je například bitcoin. Nicméně, americký dolar stále zůstává jednou z nejstabilnějších a nejvýznamnějších měn na světě a pravděpodobně bude hrát klíčovou roli v mezinárodním obchodě a financích i v budoucnosti.