Life

Syndrom vyhoření umí člověka zničit. Přichází navíc velmi nenápadně

Už jste se někdy setkali s člověkem, který by zůstal doma a nechodil do práce proto, že vyhořel? Mnoho lidí má takového člověka za blázna, ale syndrom vyhoření je problém, který můžeme přirovnat následkům po závislosti. Vyplývá totiž z workoholismu čili závislosti na práci, je proto zřejmé, že léčba závislosti (v tomto případě syndromu vyhoření) musí následovat. Mnoho lidí si však svou závislost a následný burnout uvědomuje až příliš pozdě.

Už od roku 1974

Věděli jste, že syndrom vyhoření není něco, s čím by se potýkala pouze aktuální mladá generace? Jedná se o jev, který byl popsán už v roce 1974. A to je ostatně nejvíce alarmující skutečnost. Od tohoto roku každým rokem dramaticky narůstá počet případů, které vyplývají z toho, že se lidé přepracovali. A to natolik, že ztratili nejen chuť k životu, ale také velmi často i vůli žít. Tak nebezpečné vyhoření může být. 

Podle všeho dopadá syndrom vyhoření na každého, respektive na každého může dopadnout. Nemůžeme tedy říct, že by se syndrom vyhoření dotýkal spíše žen nebo mužů, v tomto případě je skóre srovnané. 

Důvodem bývá vždy chronický stres

Člověk si říká, že pokud nebude závislý na práci, nemůže se ho vyhoření dotknout. Ve skutečnosti však syndrom vyhoření pochází z chronického stresu, a to velmi často nastupuje do života člověka nejen ve chvíli, kdy se stává závislým na práci. Ohrožení mohou být stejně tak zemědělci jako ti, kteří od rána do večera vysedají v kanceláři. 

Obvykle menší koncentrace lidí, jež jsou ohroženi vyhořením, najdeme na místech, kde je takzvané „lepší psychické ovzduší”. Zpravidla to jsou místa, kde nevládnou manažerské pozice čili například tovární velkovýroby. 

Když postrádáte smysl

Ale jak už bylo zmíněno, syndrom vyhoření může postihnout kohokoliv. Vzniká ze zmiňovaného chronického stresu, který je vyvoláván ze ztráty smyslu vykonávané profese. 

Jak poznat „vyhoření“?

Syndrom vyhoření (burnout) je stav, kdy osoba trpí výraznou mírou emocionálního a fyzického vyčerpání, pocitem bezmoci a nedostatkem naděje. Tento stav může být způsoben přetížením prací, osobními problémy, vysokým stresem a podobně. Některé z příznaků, které mohou naznačovat syndrom vyhoření, zahrnují:

  1. Fyzické příznaky: Osoba může pociťovat únavu, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, problémy s trávením, poruchy spánku a podobně.
  2. Emocionální příznaky: Osoba může pociťovat deprese, úzkost, podrážděnost, sníženou motivaci, nedostatek energie a podobně.
  3. Zhoršený výkon: Osoba může zaznamenat zhoršený výkon v práci, ztrátu zájmu o svou práci, sníženou kreativitu a produktivitu.
  4. Izolace: Osoba se může izolovat od ostatních a trávit méně času s rodinou a přáteli.
  5. Znechucení: Osoba se může cítit znechucena svou prací nebo dokonce svým životem.
  6. Závislost: Osoba se může uchylovat k různým formám závislosti, jako je například nadměrná konzumace alkoholu nebo drog, aby si ulevila od stresu a úzkosti.