Beauty

Suchá kůže jako varovný signál? Může být předzvěstí vážných problémů

Příčinami suché pokožky nejsou pouze vnější faktory. Kůže může nadměrně vysychat i z důvodu závažných vnitřních problémů. Jinými slovy: když tělo nefunguje správně, dává to najevo navenek – třeba právě prostřednictvím největšího orgánu.

Jako typický příklad lze uvést atopickou dermatitidu neboli atopický ekzém, kdy organismus nemůže správně tvořit vrchní tukovou vrstvu, která zajišťuje ochranu kůže. Do těla se pak snadno dostávají infekce a alergeny.

Ekzém vzniká z různých příčin – mohou být imunitního, nervového i kožního charakteru. Jedním z prvních projevů je vznik míst se suchou kůží. K obnovení porušené bariéry napomáhá kosmetika na suchou pokožku s odpovídajícím složením. Například produkty z řady Atoderm od BIODERMY.

bioderma

V horším případě se suchá kůže objeví jako příznak některého z následujících onemocnění:

  • Problémy s játry – kromě suché kůže se nemocný játra projevují únavou či zataženým nebo nažloutlým bělmem. Nečekejte a vydejte se k na kontrolu k lékaři.
  • Potíže s ledvinami – když vás začne intenzivně svědit pleť v oblasti zad, hrudníku a hlavy, může se jednat o projev nemocných ledvin. Kontaktujte nefrologa a nechte se vyšetřit.
  • Plísně – vysychání, odlupování a praskání kůže, a to především v oblasti chodidel a mezi prsty, to vše jsou příznaky přítomnosti plísní. Zbavíte se jich pomocí protiplísňových prostředků. A napříště zvolte lepší obuv…
  • Cukrovka – popraskaná chodidla nemusí souviset pouze s plísněmi – jedná se o jeden z příznaků cukrovky.
  • Nedostatečné prokrvení – v případě poškozených cév může docházet k horšímu prokrvení a špatné výživě kůže. Pleť nadměrně vysychá, je křehká a ztenčuje se. Zároveň je náchylnější na tvorbu bércových vředů. Zlepšení průtoku mohou zajistit lymfatické masáže, akupresura, speciální cvičení či kompresní punčochy. Nechte si poradit od chirurga nebo flebologa.

bioderma

Na vině mohou být ženské hormony

Ženy by se měly v souvislosti se suchou pokožkou zajímat o hladinu svých hormonů. Právě ty totiž významně ovlivňují celkovou kvalitu kůže. Proto k vysušování a ztrátě pružnosti dochází v době klimakteria, kdy vaječníky přestávají plnit funkci, a hladina hormonů klesá.

Zda jsou hormony skutečnou příčinou vysoušení pleti, zjistí gynekolog. Dojde-li k závěru, že je to skutečně tak, pak není od věci návštěva dermatologa či jiného specialisty, který doporučí vhodnou léčbu.

Nezapomeňte svou kůži dostatečně chránit

Ne vždy je příčinou suché plet některá z výše uvedených zdravotních komplikací. Nepodceňujte sílu vnějších vlivů a chraňte se před mrazem, horkem, vysušeným vzduchem i agresivními chemikáliemi obsaženými v kosmetice. Dbejte na dostatek důležitých živin, dodržujte pitný režim a v případě potřeby sáhněte po kvalitní kosmetice na suchou pokožku.