Life

Sebeláska jako nejdůležitější element celoživotního vztahu 

To, jak se máme chovat k ostatním, nás učí už na základní škole. Neříkat o jiných lidech nic ošklivého, nenadávat, nečinit jim zlé věci. To, jak se máme chovat sami k sobě, už nás ale nikdo nenaučí. A tak jsme v době, kdy máme lepší vztah s ostatními a jsme k nim laskavější, než jsme sami k sobě. Přitom naše tělo i duše jsou ty elementy, se kterými opravdu strávíme celý život. To se o druhých lidech říci nedá. Jak se tedy mít ráda a dopřávat si stejnou (sebe)lásku, jako dáváte ostatním? 

Co bych nečinila ostatním, nebudu dělat ani sobě 

I zde funguje základní princip, který zmiňujeme hned na začátku, a sice že byste ani se sebou neměla mluvit ošklivě a zraňovat se slovy. Jednejte se sebou, svou myslí i tělem tak, jak byste jednala, kdyby patřilo vaší kamarádce nebo známému. Uvidíte, že alespoň část sebelásky pak vznikne sama.  

Stejně, jako opečováváte své vztahy s okolím, byste měla opečovávat vztah se sebou. Tudíž pravidelná single rande, která budou naplněná jen tím, co vám dělá skutečně radost, by měla být alespoň každotýdenní povinností. Ať už chcete strávit čas v kavárně s knížkou, potřebujete zajít na vlasy nebo vám dělá dobře masáž celého těla, právě tak byste měla trávit aspoň hodinu až dvě týdně. Bude vám pak se sebou lépe.  

Jen vy sama se sebou 

S duší a myslí je to dost podobné jako s tělem. Musíte naslouchat a umět rozklíčovat potřeby, abyste všem částem dodala to, co jim chybí. Pokud máte chřipku, také nejedete na 100 %, ale odpočíváte v posteli. To samé se naučte dělat se svou hlavou. Pokud vám není hej, prostě si naordinujte čas jen pro sebe a vše, co máte ráda. Věnujte večer sobě, knížce, Netflixu. Udělejte si uklidňující čaj, dejte si sklenku vína a buďte jen sama se sebou. Je to totiž to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.  

Principy a pravidla, jak pečovat o sebe, abyste se měla ráda, vlastně nejraději, si osvojujeme během celého života. A i tyto chvíle se nám mění. A ač je někdy sám život dost hektický a máme pocit, že se nestíháme ani najít, právě to jsou chvíle, kdy se musíme dát na první místo. Protože ty chvíle jsou pro naše tělo i duši ty nejdůležitější, a ukážou, jak velkou (sebe)lásku k sobě skutečně chováme.