Life

Popínavé rostliny na plot, fasádu, pergolu nebo zídku 

Popínavé rostliny jsou skvělou volbou, pokud vás přestal bavit obyčejný plot, zídka či fasáda. My vám dnes navíc představíme trvalé popínavé rostliny, o které se nemusíte skoro vůbec starat.  

Břečťan obecný  

Patří mezi nejoblíbenější rostliny, kterými se zdobí staré kameny a skalky. Je to stálezelená rostlina dorůstající do výšky až 20 m. Na zdi se přidržuje příčepnými kořínky. Břečťan má rád polostín až stín a vlhkou humózní půdu. Je jedovatý. 

Zimolez 

Délka výhonů zimolezu dosahuje 3–4 metrů. Má rád slunce i polostín. Zimolez v červnu a červenci obrazí voňavými červenobílými květy, z nichž se později vytvoří červené bobule. Potřebuje oporu, a proto je vhodný k pokrytí treláží a loubí, kterých se může přichytit ovíjivými stonky. Zimolez a jeho bobule jsou jedovaté. 

Hortenzie řapíkatá 

Hortenzie dosahuje délky až 25 m. Od června do července kvete bílými plochými květy. Je vhodná pro pokrytí skal či starých stěn, ke kterým se přichytá příčepnými kořínky, a proto nepotřebuje podporu. Hortenzie potřebuje dostatek slunce.  

Réva 

Réva patří mezi tradiční rostliny pro popnutí pergol. Výhony dorůstají 10 metrů. Popíná se stonkovými úponky, které se ovinou kolem každé opory. Má sice nevýrazné květy, ale ty nahradí tmavé hrozny a na podzim se jí krásně zbarví listy.  

Vistárie čínská 

Hodí se pro pergoly, které však musí být velmi masivní. Délky výhonů dosahují délky až 10 m. Proto rostlina není vhodná do malých zahrad. Je to ovíjivá opadavá rostlina, která vám zahradu ozdobí převislými hrozny modrofialových, růžových či bílých květů. Kvete od května do června. Má ráda slunné stanoviště chráněné před větrem. Je jedovatá.  

Brslen fortuneův 

Stálezelená pomalu rostoucí dřevina, která se přichytává pomocí příčepných kořínků. Brslen je nenáročný, vyžaduje pouze propustnou půdu a stín či polostín. Jeho panašované listy jsou buď žlutozelené nebo bílozelené. Na zimu byste brslen měli přikrýt, pokud však dojde k namrznutí, dobře obrůstá. V závislosti na kultivaru dorůstá výšky 1–4 metry. Je jedovatý.