Money

Rok 2017 přinese spoustu změn – například se zvýší podpora v nezaměstnanosti

Rok 2017 zatím započal různě. Zaznamenala se ale prozatím hromada nečekaného. Z meteorologického hlediska řádně přituhlo a padaly teplotní rekordy. Teploty se totiž (díky letošní velmi kruté zimě) snížily až pod třicet stupňů Celsia. Někde naměřili dokonce až mínus čtyřiatřicet stupňů. Nyní se sice hodnoty na teploměru opět mírně uklidnily, přijít mají ovšem další teplotní překvapení.

Mimo počasí se zaznamenalo spoustu změn i ve financích. Ministr financí Andrej Babiš vyhlásil první velký úspěch evidence elektronických pokladen. Tržby restaurací a dalších podniků (celkem jich je doposud zaevidováno třiačtyřicet) dosáhly neuvěřitelných dvaceti miliard korun. Ke konci prosince se tedy jednalo o stoprocentní nárůst. Před rokem se jednalo pouze o sumu deset miliard korun.

Andrej Babiš je ale stále nesvůj. Doposud ho užírá myšlenka, že někdo systém přece jen obchází. Proto plánuje zpřísnit kontroly. Podniky prý musí přestat podvádět a řádně platit to, co mají. Ovšem to bychom to nebyli Češi, abychom si nenašli cestičku, jak zákony obejít. V každém zákonu se přeci nachází mezera.

Změny se také chystají v podporách, například v nezaměstnanosti. Maximální podpora se totiž ještě navýší. Výše podpory bude záviset ode dne podání žádost o podporu. Částky se budou pohybovat v průměru od patnácti až do sedmnácti tisíc korun. Co zaznamená také nárůst, bude podpora při rekvalifikaci. Pozor si budou muset dát i ti, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Podmínky této smlouvy se během roku taktéž upraví.

Sotva tedy přišel leden, již se musíme připravit na změny, které nás v novém roce čekají. Nebude jich málo, ale také (snad) ani mnoho. Je ovšem zapotřebí sledovat nově vznikající zákony, nové úpravy podmínek jakýchkoli smluv a další novinky, které v průběhu roku 2017 přijdou. Nebuďte proto leniví a flegmatičtí a zjišťujte si to, co je potřeba.