Money

Pozor na elektronické daňové přiznání – při nedodržení hrozí pokuta. Kolik?

Jelikož je začátek nového roku, společně s ním přichází i různá vyúčtování tržeb, pokut a jiného za uplynulý rok. Co je (nejspíše) chvályhodné, je, že EET zažila svůj první velký úspěch. Díky evidenci sto devatenácti účtenek přišlo ministerstvo financí s částkou, která předčila veškerá očekávání. V průměru se měly tržby restaurací a jiných podniků zvýšit o pouhou třetinu, skutečnost ovšem byla zcela jiná. Zaznamenal se oproti minulému roku nárůst o sto procent. Tržby se tedy z deseti miliard korun vyšplhaly k neuvěřitelným dvaceti miliardám. Neuvěřitelné číslo. Není se proto čemu divit, že se kritici značně ozvali.

Co ovšem stojí za zmínku a co se nepovažuje za takový úspěch, je výše pokut, která se loňský rok vybrala kvůli tomu, že podnikatelé nepodali daňové přiznání v elektronické podobě. Mnoho živnostníků si však ani neuvědomilo, že s finanční správou mají elektronicky komunikovat.

Kdo se řadí mezi ty, co musí podávat přiznání elektronicky, a jaká je pokuta, pokud se tak nestane?

Podmínka daňového přiznání v elektronické podobě se týká každých daňových subjektů. Výjimku tvoří hrstka fyzických osob, která nepodniká v oboru advokátním, jako daňový poradce či insolventní správce. Jim není ze zákona zřízena datová schránka, pokud o ni samozřejmě nepožádají dobrovolně.

Jestliže živnostník, který má tuto povinnost, nepošle daňové přiznání elektronicky, bude mu okamžitě uložena pokuta, a to ve výši dvou tisíc korun. Za loňský rok úřady rozdaly podobných pokut třináct tisíc, což v přepočtu činí šestadvacet milionů korun.

Pokud se navíc ocitnete v situaci, kdy zatěžujete správu daní, pokuta se vám může navýšit, a to až do neskutečných padesáti tisíc korun. Než tedy podáte své daňové přiznání, ujistěte se, že nepatříte do elektronické skupiny živnostníků. Pokuty za přehlédnutí opravdu nestojí.