Money

Jak příští rok ušetřit za topení?

Topná sezona je konečně za námi, což znamená, že nám do schránek přichází vyúčtování. Pokud vás toto vyúčtování nemile překvapilo, je třeba se naučit do příští topné sezony šetřit. Jenže jak ušetřit na něčem tak potřebném, jako je topení? Naštěstí i na vytápění lze ušetřit. Prozradíme vám, jak na to.  

Každá místnost se vytápí jinak 

Řada lidí dělá rok co rok ten problém, že neřeší vytápění v jednotlivých místnostech. Zkrátka se zapne topení pro všechny místnosti na stejné úrovni. Jenže to je samozřejmě chyba. Každá místnost by měla být vytopena zcela jinak, nemůžete všechny místnosti házet takzvaně do jednoho pytle. Každý pokoj v době vyžaduje specifický přístup. Například ložnice by měla být chladnější, za to v obývacím pokoji může být klidně tepleji.  

Nikdy nevypínejte topení úplně 

Ať už jedete na víkend k rodině nebo na chatu, nikdy byste neměli vypínat topení úplně. Pokud vypnete topení úplně, při rozjezdu topení se spotřebuje daleko více energie, než když byste jen zvýšily stupeň vytápění. Stejně tak se nevyplácí vypínat topení na noc a ráno topení zase startovat. Opět to vede jen k neúměrné spotřebě elektřiny.  

Jsou okna i dveře utěsněná? 

Možná však vaše spotřeba energií za vytápění byla tak velká, protože nemáte dostatečně dobře utěsněná okna a dveře. Právě těsnění je základem úspory energií. Proto svá okna i dveře zkontrolujte, a pokud zjistíte, že dostatečně dobře netěsní, máte několik měsíců na jejich výměnu. Vhodné je také ke dveřím pořídit zvýšený práh, přes který neprojde ani trocha chladu zvenčí.  

Dejte radiátoru prostor 

Pokud milujete design, pravděpodobně máte před radiátorem minimálně závěsy. Jenže pokud chcete, aby se teplo z radiátoru dostalo do prostoru, nesmíte ho schovávat, naopak mu musíte dát prostor. Před radiátor zkrátka nic nepatří.