Life

Jak věšet záclony?

Záclony jsou nedílnou součástí nejen starších, ale také moderních domácností. Jsou to takové dekorační látky, které visí u oken a které často slouží jako takové žaluzie nepouštějící všechny sluneční paprsky dovnitř. I když by si mohl někdo říct, že záclony jsou záležitostí starých domů, roubených chat či chalup, není to pravda. Záclony patří i do každé moderní domácnosti, jak již bylo zmíněno. Jenom je třeba volit modernější alternativu tohoto interiérového doplňku. A samozřejmě se musí záclony vhodně pověsit.

S rostoucím sortimentem záclon rostou také možnosti, jak záclony pověsit do oken. Buďto je možné využít například kolejnicové garnýže, také je možné pověsit záclony na týče, které mohou být různě dlouhé. Pro jaký typ pověšení se rozhodnete vy?

Slabá dlouhá tyč jen pro lehké záclony

Při výběru tyčí nebo garnýží je rozhodující to, jak těžké záclony chcete pověsit. Pokud chcete pověsit do oken jenom opravdu lehké modely záclon, pak vám bude stačí tenká, slabá tyč, která je sotva postřehnutelná. Jestliže však chcete na danou tyč pověsit i závěsy, které jsou už trochu těžší, měli byste volit tyč silnější, která si s těžším závažím v podobě záclon a závěsů zkrátka poradí. 

Taktéž se výběr tyče nebo garnýží bude odvíjet od toho, jestli má soužit záclona či závěs jenom jako dekorativní prvek nebo jestli budete například závěsy každý den zatahovat. Pakliže bude každodenně docházet k zatažení závěsů, je třeba volit opět odolnější tyč, která nebude jen dekorativním prvkem. 

Co vám umožňuje okolí oken?

Nejste si stále jistí tím, jak budete věšet záclony? Velkým poradcem může být okolí oken. Vedou nebo nevedou betonovým překlady elektrické rozvody? Nevedou zdmi jiné překážky, které by znemožnily bezpečné a pohodlné zavěšení tyčí nebo garnýží?

Pokud je všechno v pořádku a můžete si vybrat prakticky jakýkoli způsob, jak pověsit záclony, pravděpodobně se rozhodnete pro tyče, jelikož je to nejjednodušší řešení vzniklé situace. Nebo upřednostníte jiný typ pověšení záclon?