Life

Jak přežít den v práci

Jestliže se vám nepodařilo sehnat zaměstnání, které by vás bavilo, a vzali jste z nouze ctnost, nemáte jinou možnost, nebo zrovna nemáte šťastné období, někdy je to nad naše síly. Vydržet každý den osm nebo v dnešní době i mnohem více hodin v zaměstnání je opravdu obtížné, a to i za předpokladu, že svou práci opravdu milujete. Často nás náhle přepadá únava, poruchy soustředěnosti a ve velkém množství denně zažíváme stres. Pracovní den může být ale snesitelný i úspěšný, pokud budete dodržovat pár základních pravidel.

Snídaně jako základ

Snídaně je nejen základ dne, ale i prevence stresu. Hned tak vám nedojde energie. Úspěšný den je dobré začít svou oblíbenou snídaní, a proto se i vyplatí vstát o trochu dříve a v klidu se nasnídat. Začínat bez dobré snídaně a mít hektické ráno značí i předzvěst celého hektického dne a to je to poslední, co chcete.

Kávu si berte s sebou

Rozmohl se už i u nás zvyk kávy sebou do termosky si do kelímku. Ještě stále nevíte proč a raději si ji chcete vychutnat u snídaně? Nebo si ji přece připravte v práci? Vědci přišli na to, že bezprostředně po probuzení dochází v našem mozku k produkci kortizolu a ten nás udrží v bdělém stavu úplně stejně jako kofein. Hned ráno tedy nutně šálek kávy nepotřebujete a lze si jej dopřát později. Kofein pak bude na váš organismus mít mnohem delší účinek a vydrží vám to až do odpoledne.

Svačina sebou do práce

I vydatná snídaně je na dopoledne málo, tak předejděte hladu.To se pak špatně soustředí. Proto si berte sebou dvě malé svačiny, tedy na dopoledne i odpoledne. Svačiny lehké, na dopoledne ve formě ovoce a odpoledne zeleniny, zapomeňte na sladkosti.

Něco jako KPZ či první pomoc

Je třeba mít také něco jako krabičku poslední záchrany či první pomoc, pro chvíle, kdy vás v práci postihne únava. Něco, co vás zaručeně probere. Například žvýkačku, bonbon, maximálně 10 oříškůči jednu kostičku čokolády.

Dodržujte pitný režim

Nevěřili byste, co dokáže pravidelně každou půlhodinku až hodinku alespoň malá sklenka čisté vody. Obsahuje histaminy a ty vás zaručeně proberou. Metabolismus se opět rozjede na plné obrátky. Dodržovat pitný režim neznamená každou hodinu si dát espresso. Nepřehánějte to s konzumací kofeinových nápojů či přeslazených limonád. Pokud nesnesete čistou vodu, střídejte minerálky nebo ovocný či bylinkový čaj.

Společný oběd má velký význam

Během polední pauzy nepracujte. Naplánujte si oběd s přáteli, kolegou či kolegyní. Prostě si povídejte a odreagujte se. Budete mít lepší náladu a chuť do práce. Během dopoledne se budete mít na co těšit a po oběděvám to pak v práci už lépe uteče.