Money

EET: vážně je to takový problém, jakým se zdál být?

Když Andrej Babiš přišel s nápadem evidence elektronických pokladen, podniky se začaly bát, především se jednalo o malé hospody, které se držely díky přirážkám, jež dávaly stálým štamgastům. Od konce loňského roku ovšem systém začal fungovat. Ze začátku se zhroutilo pár drobných živnostníků a propukly spekulace o tom, že systém je k ničemu. Ovšem jednalo se spíše o ty jedince, kteří neměli finance na koupi elektronické pokladny nebo se řadili ke starší generaci, která o toto zkrátka nestála. Nyní, v půlce ledna, ale EET zaznamenává úspěch. Kdo ví, jak tomu bude dál.

Prvním velkým úspěšným krokem bylo prohlášení ministra financí Andreje Babiše. Ten totiž devatenáctého ledna prohlásil, že tržby restaurací v prosinci dosáhly neuvěřitelného dvojnásobku. Evidované tržby totiž koncem loňského roku dosáhly takřka dvacet miliard korun, kdežto před rokem skončily na čísle deset miliard. Ministerstvo financí tedy vyhlásilo stoprocentní zvýšení, což nikdo nečekal. Počítalo se s nárůstem o pouhou čtvrtinu. Překvapení je rozhodně na místě. Zaevidováno bylo sto devatenáct účtenek.

Kritici jsou však na rozpacích. Takovému zvýšení nevěří. Prý je nesmysl, aby se tržby zvýšily o sto procent. Proto vyčkají na další průběžné sčítání. Počítá se totiž s dalším nárůstem. Momentálně stojí stále proti této elektronické evidenci tržeb.

Prozatím používá elektronickou evidenci třiačtyřicet podnikatelů, to se bude v průběhu příštích měsíců lišit. Začnou přibývat i drobní živnostníci, například majitelé květinářství.

EET bylo zavedeno kvůli neplátcům daní. Přínos do DPH by se měl podle odhadů díky EET vyšplhat až ke čtyřem miliardám korun. Jak to ovšem bude, to ukáže jen čas. Kritici jsou připraveni na další pozoruhodné výsledky a jistě nenechají své myšlenky vychladnout, dokud nepřijdou na kloub pravdivým vysvětlením.