Fashion

Novou modelkou Victoria’s Secret bude dívka s Downovým syndromem

Byl to její sen od nepaměti, ale nikdo nepředpokládal, že by se vůbec kdy vyplnil. Dnes se stal skutečností a Sofia Jirau si může říci, že bude jednou z tváří světově proslulé značky spodního prádla. 

Zněma konceptu celé firmy 

Značka Victoria´s Secret v poslední době prošla významnou změnou. Zatímco před deseti lety byste dívku nebo ženu oblých tvarů hledali na přehlídkových molech jen těžko, dnes jsou k vidění ženy všech věkových i hmotnostních kategorií. Firma přitom byla kritizována za to, že trend body positivity dlouho přehlížela a má tak na kontě mnoho mladých dívek, které se pod nezdravým tlakem kultu dokonalých postav zhroutily nebo trpí psychickými potížemi. A změna přišla. A to dokonce obrovská! 

První s tímto handicapem 

Sofía Jirau se nechala slyšet: „Kdysi jsem o tom snila a pracovala na tom, dnes je to splněný sen. Konečně vám mohu prozradit své velké tajemství. Jsem první modelkou Victoria’s Secret s Downovým syndromem!“ Právě ona se stala součástí kolekce nazvané Love Cloud. Tu slavná značka představila na svátek svatého Valentýna, který je v Americe velmi populární.  

Rodačka z Portorika 

Není to jen zdravotní handicap, který ze Sofíe dělá výjimečnou součást klanu Victoria’s Secret. Jedná se také o její exotický původ, který je součástí diverzifikace modelkovského portfolia společnosti. Modelka, která nedávno oslavila své pětadvacáté narozeniny, je totiž z Portorika. Tato žena si přitom za svou kariérou jde již několik let. V současné době ji jen na Instagramu sleduje více než 450 tisíc sledujících.  

Sofía se v prostředí módy pohybuje již nějaký čas. V roce 2019 si založila vlastní internetový obchod s oděvy a doplňky, který nazvala Alavett, což evokuje slangovou výslovnost slovního spojení I love it. Již následující rok se stala jednou z mála modelek s tímto zdravotním handicapem, které měly tu čest vystoupit na proslulém newyorském Fashion Weeku. Mimo jiné se snaží také informační kampaní zvyšovat povědomí o Downově syndromu, který lidé stále ještě často stigmatizují.