Life

Jaké vánoční zvyky jsme opět dodržovali s radostí v očích?

Vánoce jsou opět za námi, což znamená, že je načase čas vánoční trochu zrekapitulovat. Nabízí se otázka, jaké zvyky jsme opět dodržovali. Vánoční svátky se přece jenom nesou ve znamení pečení cukroví, ve znamení klasické štědrovečerní večeře a samozřejmě také ve znamení zvyků. Kromě zdobení vánočního stromečku nebo líbání se pod jmelím, což ostatně není ryze americký zvyk, jsme dodržovali ještě řadu dalších tradic.  

Stavěli jsme betlém 

Podle průzkumu lidé ani vloni nezapomínali na stavění betléma. Betlém je vyobrazením všech scén, které provázely narození Ježíška. Kromě jesliček se nezapomíná na stavbu zvířat okolo, pastýře, také tří králů a samozřejmě jeho rodičů.  

V současné době mají betlémy opravdu celou spoustu podob. Zatímco některé jsou klasicky z papíru, jiné jsou ze dřeva. Některé jsou však ze zcela jiných materiálů.  

Lili jsme olovo 

Co je zajímavé, tak že se Češi navrací ke starým známým tradicím, který se dlouho nepřikládala pozornost. Mluvíme například o lití olova. To je také jedna z vánočních tradic, kdy lijeme žhavé olovo do nádoby s vodou. A to, co vznikne, nám má prozradit budoucnost.  

Možná za dodržováním této tradice stojí kultovní film Pelíšky, možná také možnost zakoupit si rovnou celou sadu na dodržování tohoto zvyku.  

Ukrývali jsme šupiny pod talířem 

K poměrně starým vánočním zvykům také patří to, že ukrýváme šupiny pod talířem. Myslíme tím samozřejmě kapří šupiny. Obecně platí, že by se následovně měla šupina nosit v peněžence, aby přinesla lidem dostatek peněz i v příštím roce.  

Pouštění lodiček je zábava nejen pro děti 

K dalším tradiíc-m patří i pouštění lodiček ze skořápek z vlašských ořechů. Dovnitř se dá zapálená svíčka a v míse nebo umyvadle s vodou se lodička pouští. Lodičky mají symbolizovat to, jestli celá rodina zůstane v příštím roce po spolu nebo jestli se některý z členů rodiny vydá do světa.