Life

Co jste možná nevěděli o červené řepě

Červenou řepu pravděpodobně nemusíme dlouze představovat. Jedná se o kořenovou zeleninu, kterou si dokonce řada lidí pěstuje na svých zahrádkách. Z této zeleniny se konzumuje její bulva, i když v minulosti se lidé snažili využívat i jiné její části. Ano, červená řepa je známá už dlouhá léta. Nejedná se o žádnou novou potravinu, která by byla objevena před nedávnem. Pravdou je, že červená řepa byla součástí prastarých starověkých civilizací. Dokonce ji milovali i staří Římané, kteří si byli moc dobře vědomi jejích blahodárných účinků na zdraví.  

Kde se vzala červená řepa 

Je červená řepa typickou českou plodinou? To je otázka, kterou si mnozí pokládají. Bohužel, červená řepa není typickou českou potravinou. Jedná se o zeleninu pocházející ze Středomoří. V minulosti se dokonce pěstovala i ve starém Římě, možná i proto ji Římané měli tak v lásce. Jak jsme zmínili, už po jejím objevení byla milována pro její léčebné účinky. Je však třeba také podotknout, že byla v oblibě i díky její chuti.  

Pokud byste si chtěli i vy vypěstovat červenou řepu na vaší zahradě, není to nic těžkého. Pamatujte jen na to, aby půda byla propustná a výživná. Dalším požadavkem na půdu je, aby byla také humózní. Ideální místo k sázení červené řepy je takové, kam svítí sluníčko. Nevadí jí však ani polostín. Co se týče zálivky, nepřehánějte to s ní. Udržujte rostlinu středně vlhkou, ať se později radujete z velké úrody. 

Co jste možná o červené řepě nevěděli 

  • Věděli jste, že červená řepa je jednou z nejlevnějších superpotravin? Kvalitní a zdravá jídla opravdu nemusí být drahá! Naopak mohou být cenově přijatelná, což červená řepa potvrzuje.  
  • Věděli jste, že červená řepa nevyžaduje žádné speciální požadavky na skladování? Nezkazí se vám ani v případě, že delší dobu skladujete její větší množství.  
  • Věděli jste, že červená řepa patří mezi trvalky s větvenou lodyhou? Pokud se rozhodnete ji pěstovat, určitě vás mile překvapí. 
  • Věděli jste, že červená řepa je zdravou potravinou i pro náš mozek? Zlepší jeho činnost, dokonce vyživí i nervy.  
  • Věděli jste, že neexistují žádné vedlejší účinky užívání červené řepy? Můžete ji tak konzumovat s čistým svědomím a bez obav.