Life

Jak mít šťastné dítě podle Laury Markham

Kniha Aha! Rodičovství se věnuje vztahovým propletencům v rámci rodinného celku. Nachází řešení mnoha situací a nabízí nové pohledy na stávající potíže. Autorka knihy, Laura Markham, se podělila o tipy, jak svému dítěti zajistit štěstí.  

Šťastný rodič = šťastné dítě 

Když budete celý den nešťastní, zřejmě se nestanete tím nejlepším vzorem pro spokojenost svého potomka. Naopak když se vám bude dařit, ať už v osobní nebo profesní hladině, vaše dítě bude mít radost také. Ale pozor, nejedná se o to, abyste byli celý den v práci a nosili domů dobré peníze. O tom to vůbec není. Radost z maličkostí, spokojenost sám se sebou, harmonie a klid v sobě, to se cení. 

Nesnažte se být dokonalí 

Snaha o dokonalost je počátek všeho trápení. Musí být u vás doma stále uklizeno, své povinnosti stavíte před radosti a stále čekáte, až bude „jednou“ hotovo a splněno? Takový den ale nenastane. I uprostřed nedokonalého bydlení se dá tvořit legrace, zpěv a radost. Když přiznáte, co vám nejde, otevíráte svému dítěti cestu k tomu, aby zvládlo i své nedokonalosti. Otevřená komunikace je základ. zasmějte se svým chybám a svým nedostatkům.  

Vaše potíže nejsou potíže vašich dětí 

Naštval vás šéf? Nedaří se vám dnes nic? Nejraději byste zmizeli na týden na pláž? Vaše dítě za vaše neúspěchy nenese žádnou vinu, to byste si měli uvědomit jako první. Samozřejmě přetvářka nic neřeší. Na rovinu řekněte, že máte dnes mizerný den, ale že svého potomka máte moc rádi. Zeptejte se ho, zda si dnes zvládne hrát nebo udělat úkoly sám, a dejte si pořádnou vanu. Zrelaxujte, naberte síly. Přiznejte, že se něco děje, a že jste podráždění. Dítě má totiž pocit, že za to může samo. Vysvětlujte a za žádnou cenu neházejte vinu na ně.  

Snažte se vžít častěji do pocitů a schopností svých dětí. Nejsou to jen zmenšení dospělí, v jejich světě vše zažívají poprvé a jsou zmateni, pokud ve vás nemají oporu.