Life

Jak zvládnout úklid domácnosti rychle a efektivně

Blíží se tolik nechtěná sobota, která se pravidelně nese ve znamení uklízení? Úklid domácnosti je zkrátka a dobře nezbytnost, ale nikde se nepíše, že touto činností musíte strávit celé dopoledne nebo odpoledne. Jděte na to chytře. Chopte se speciálních čistících prostředků, všech potřebných dezinfekčních prostředků a pusťte se do toho – vždyť jen v čistém domově můžete dobře žít, nebo ne?

Než se však pustíte do pravidelného úklidu, je nutné mít předem stanovený plán nebo vizi, díky které se vám povede úklid udělat pořádně a v čase, který je pro vás přijatelný. Co všechno chcete v rámci úklidu stihnout udělat? Chcete se vrhnout do pořádného uklízení včetně oken, nebo vás čeká spíše tradiční týdenní úklid, aby se prach na policích dlouhodobě nevrstvil?

Dejte vše na své místo

Velký krok uděláte, pokud ještě před započetím úklidu dáte všechny věci na své vlastní místo. Každý talíř, deka nebo plyšová hračka má své místo a tím, že ji hned na začátku umístíte tam, kam se sluší a patří, si ušetříte kupu nervů. Minimálně se motivujete, protože to najednou bude vypadat, že v domácnosti není zas takový nekončící nepořádek, jak se na první pohled zdálo. 

Pokud se budete snažit dávat vše na své místo pravidelně, aniž byste zrovna uklízeli, stane se z toho velice příjemný zvyk, který vám ušetří čas při tradičním uklízení.

Pravidelnost růže přináší

Stejně jako ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout, potřebujete pravidelně cvičit a hýbat se, u uklízení je to podobné. Efektu krátkého a rychlého úklidu nedosáhnete, pakliže budete každotýdenní úklid zanedbávat a pakliže budete nechávat všechny domácí práce na sobotu nebo na jeden den v měsíci. 

V případě uklízení funguje jeden kompromis, a sice obětujte alespoň hrstku času častěji, než abyste investovali hromadu času v jeden den.

Nechte si pomoct

Rychlý a efektivní úklid slibuje to, když si necháte od někoho pomoct. Využijte pomocné ruky, kterou vám podávají vaši blízcí, případně profesionální uklízečky.