Life

Kala a jak se o ni správně starat

Pokojové rostliny se staly nedílnou součástí našich domovů. Bez pokojových rostlin by ani zdaleka nebyly naše domovy tak krásné, jako jsou s nimi. Při výběru pokojových rostlin většinou dbáme na obtížnost, která se pojí s péčí o ně. Mnohdy opravdu nerozhoduje krása, ale hlavně to, jak náročné je se o ně starat. Většina z nás nepatří mezi největší zahradníky, a tak se raději hrneme pro takové květiny, na které občas můžeme zapomenout.

Takových květin, které si žijí svým vlastním životem, je hned několik. Mezi nejoblíbenější se řadí hlavně dracena, dále také fíkusy, ale taky kaktusy nebo různé druhy sukulentů. Kala však mezi ně nepatří, bohužel.

Kala se stala zejména v posledních letech velice populární hlavně v květinářstvích, kde si je objednávají ve velkém, ale v podobě řezaných, nikoliv pokojových květin. Kala v řezané květině vypadá opravdu velice obdivuhodně. Jako pokojová rostlina je však ještě obdivuhodnější.

Jak vypadá?

Kalu najdeme v květináči v různých barvách. Lidé si ji velice často pletou s klasickým lopatkovcem, ale jejich květ se výrazně liší, stejně jako jejich listy. Kala je trubicová, listy má dlouhé, bez výstupků či trnů. Najdeme ji v různých barevných provedeních, nejvíce však ve své klasické bílé či žluté formě. V podobě řezaných květin se setkáte převážně s tou žlutou variantou.

Jak se o ni starat?

O kalu byste se měli opravdu velice starat. Důležité je dbát na to, aby se nepřelila. Zalévání je samozřejmě potřebné, ale všeho moc škodí. Kala při přelití začíná hnít nejen zevnitř, ale hlavně i viditelně. Květiny začínají hnít jako u růží, listy žloutnou. Pozor tedy na to. Při kropení se vyhněte samotnému květu.

Co se týče místa, kam ji máte dát, tak má ráda sluníčko, ale samozřejmě ne přímo to ostré. Dobře kvete i na polo stinném místě. Má ráda teplo – pokojová teplota se doporučuje kolem pětadvaceti stupňů.