Money

Projekt turecké elektrárny měla převzít česká vítkovická firma

Strojírenský holding Vítkovice měl vyřešit problém s projektem turecké elektrárny Yunus Emre. To mělo proběhnout formou založení nové firmy, která pak může převzít od společnosti Vítkovice Power Engineering, tedy VPE, která se dostala do úpadku. Projekt by byl vyčleněn mimo majetkovou podstatu VPE a pak měl fungovat dál mimo tuto firmu. Zvažovaný postup je v souladu s parametry reorganizace VPE, pokud je schválí věřitelský výbor.

Jak to vlastně bylo

VPE, které byly původně generálním dodavatelem elektrárny, jsou v současné době dceřinou firmou Vítkovic. Následně státní ČEB poskytla dostatečný úvěr, který pokryl celou investici turecké společnosti, a celý úvěr pak také pojistila státní pojišťovna EGAP. Nová výstavba hnědouhelné elektrárny s názvem Yunus Emre společnosti Adularya Enerji Elektrik v Turecku byla také jednou z mnohých příčin, které do existenčních potíží právě přivedly VPE.

Problémy s uhlím

Elektrárna se začala stavět přímo před pěti lety, ale bohužel doposud nefunguje. Po krátkém provozu byla odstavena kvůli problémům s uhlím z blízkého dolu. Uhlí neodpovídá kvalitě, na kterou byly stavěny kotle elektrárny. Situaci ztěžuje také fakt, že v loni po pokusu o puč v Turecku holding Naksan, kam Adularya patří, skončil v rukou státu. Zazimování elektrárny v současné době hradí vítkovická skupina, aby kvůli klimatickým podmínkám nevznikly na elektrárně dodatečné škody před dokončením. Jestliže se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady, které jsou spojené se stavbou elektrárny dopadnout i na české daňové poplatníky. Náklady by mohly dosáhnout i plné výše úvěru 15 miliard korun, kterou poskytla Česká exportní banka, který následně pojistila společnost EGAP.

Vítkovice Power Engineering

Vítkovice Power Engineering patřily dříve k těm nejdůležitějším firmám skupiny Vítkovice Machinery Group. Kromě stavby této turecké elektrárny je dostaly do potíží i situace na trzích v energetice a odložené investice hlavních zákazníků. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 74 miliard korun u soudu. Nyní insolvenční správce uznal pouze pohledávky za necelé 4 miliardy korun. Věřitelé firmě, která má téměř 1000 zaměstnanců, nyní povolili reorganizaci. Loni skončili v úpadku také společnosti Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi ze skupiny VMG a v insolvenčním řízení je i Vítkovice Mechanika. Celá skupina je v počtu 20 firem a má asi 5 500 zaměstnanců.