Life

Jak udržovat vinylové podlahy 

Vinylové podlahy jsou pro svůj vzhled a odolnost velmi oblíbené. Aby ovšem i po letech užívání vypadaly jako nové, je třeba se o ně starat. Mezi základní pravidla patří, že – stejně jako v případě péče o dřevěné podlahy – by podlaha při čištění měla zůstat vždy zcela suchá nebo jen mírně navlhčená. 

Základní čištění 

Drobné nečistoty, například kamínky či drobky, mohou na podlaze zanechávat drobné škrábance. K jejich odstranění postačí koště či smeták, v případě prachu a drobnějších částeček vysavač. Suché čištění by mělo být prováděné pravidelně. 

Někdy se podlahy zašpiní a jedinou možností, jak skvrny odstranit, je setřít je. Při vytírání dbejte na to, abyste používali šetrný univerzální čisticí prostředek a mop vždy důkladně vyždímali. Na podlaze se nesmí tvořit kaluže a ani nesmí zůstat dlouho mokré, jinak hrozí, že dílce nabobtnají a zdeformují se. Nepoužívejte čisticí prostředky s rozpouštědly, které by mohly podlahu odbarvit. Nepoužívejte ani různé vosky, leštidla, odmašťovací látky či přípravky s obsahem chloru či acetonu. 

Hloubkové čištění a ochrana 

Čas od času je vhodné na podlahu aplikovat speciální prostředek určený k ochraně vinylu či PVC. Před jeho aplikací ale musí být podlaha dokonale čistá. Podlaze prospěje i občasné hloubkové čištění, kdy na podlahu aplikujete čistič s vodou v poměru 1 : 3, necháte 10 minut působit a poté stěrkou odstraníte. Na těžko odstranitelné nečistoty si můžete vzít měkký kartáček či houbičku. 

Smysl má i snažit se předcházet poškození a znečištění podlahy. Přestože je vinyl odolný materiál, je vhodné opatřit nohy nábytku filcovými podložkami a před vchod do místnosti umístit rohožku, která zachytí ostré kamínky a jiné nečistoty. Pod kolečkové židle můžete umístit speciální podložky. Pokud je podlaha instalovaná v místnosti, kde se nacházejí kamna, naskládejte kolem nich ochranné plechy nebo podložky z tvrzeného skla.