Life

Jak si více uvědomovat sami sebe? 

Přijdete si roztěkaní a nesoustředění? Máte pocit, že vámi emoce cloumají ze strany na stranu a vám se nedaří je nijak uchopit? Zkuste techniku meditace všímavosti – mindfulness. Jedná se o techniku pozornosti a vědomého vnímání, která vychází z buddhismu.  

Co je to mindfulness? 

Cílem mindfulness je soustředit se na současný okamžik a vnímat ho s co největším vědomím a pozorností, aniž bychom se soustředili na minulost nebo budoucnost. Mindfulness se často používá jako nástroj pro snížení stresu, úzkosti a deprese a pro zlepšení kvality života. 

Jak meditace pomáhá? 

Mindfulness nám pomáhá odolávat neustálým myšlenkám, které se nám vracejí, protože nám umožňuje vnímat posuzující myšlenky jako odhady skutečnosti, které nemusí být nutně pravdivé a s nimiž se nemusíme nutně ztotožňovat. Dává nám větší svobodu volby, zda-li se těmito myšlenkami budeme zabývat nebo ne. Umožňuje nám lépe pochopit, jak naše myšlenky ovlivňují naše emoce a naopak. Pomáhá nám rozlišit kdy je přemýšlení efektivní cestou k řešení a kdy jen vede k frustraci. 

Co je základem všímavosti? 

Je důležité věnovat čas každý den nejen formální meditaci, ale také cvičit mindfulness v běžných každodenních činnostech, jako je čištění zubů, úklid nebo cesta dopravním prostředkem. Pokud vykonáváme činnost vědomě, stává se to neformální meditací. S dostatkem praxe je možné rozvíjet všímavost při jakékoli činnosti, například během rozhovoru. 

Někdy se nám nepodaří udržet všímavost po dlouhou dobu a naše myšlenky, sny nebo smyslové vjemy nás mohou rozptýlit. Důležité je nekritizovat se za to a pokračovat ve cvičení, protože všímavost se rozvíjí tréninkem a praxí. I když se vám nepodaří udržet všímavost po dlouhou dobu, stále se můžete snažit znovu a znovu se k ní vracet.