Life

Jak pečovat o dřevostavbu?

Dřevostavby se v současné době těší velké oblibě. Oproti zděným domů mají dřevostavby hned několik výhod: jsou levnější, rychleji postavené a také jsou energeticky úspornější. Mají však nižší životnost. Tu však můžete prodloužit, když se o svůj dům budete pravidelně starat. Jaká jsou základní pravidla údržby dřevostavby? 

Větrání 

Těsná konstrukce dřevostavby vyžaduje udržování vlhkosti pod 50 %. Pomoci může větrání prostřednictvím rekuperace, ale také přirozené větrání. Otevřením oken a dveří do úhlopříčky vytvořte průvan a nechte takto větrat 10 až 15 minut. Ideální je větrat aspoň 3 krát denně. Provádějte to po koupání, vaření či jiných činnostech, jejichž následkem je zvýšení vlhkosti.  

Vytápění 

Teplotu je třeba udržovat nad 20 °C v provozních místnostech a na chodbě. 22 °C je ideální teplota pro místnosti, ve kterých se pohybujeme často, 24 °C je optimální udržovat v koupelně. Tímto se dá zcela předejít problémům v konstrukci dřevostavby. 

Ohřev vody 

Ohřívač vody využívá nízký tarif, takže v chodu je obvykle jen 8 hodin denně. To stačí k zahřátí na požadovanou teplotu. Teplota bojleru nesmí z bezpečnostních důvodů překročit 60 °C, protože pak může dojít k deformaci rozvodů. 

Krbová kamna v dřevostavbě 

Umístěte je minimálně 10 cm od stěny. Pokud by byla příliš blízko ke stěně, hrozilo by nebezpečí požáru. Vzhledem k tomu, že teplotu, kterou vám dodají krbová kamna, nelze kontrolovat, může snadno dojít k přetopení. 

Digestoř 

Moderní digestoře pracují velikou silou, takže dokážou odvádět vzduch z kuchyně rychlostí i více než 1000 m3 za hodinu. Vzhledem k těsnosti dřevostavby může docházet ke vzniku podtlaku – vzduch bude přisáván zavřenými okny, či jinými místy. Proto je dobré při provozu digestoře otevřít okno, abychom zamezili tomuto problému. Není vhodné při zapnuté digestoři přikládat do kamen či krbu.