Life

Z Číny do Evropy: Kdy se k nám dostaly první ohňostroje a kdo je používal?

Historie barevné podívané, která dokáže rozzářit celé nebe, má již mnoho stovek let. Kdy se do Evropy dostaly první ohňostroje a kdo je mohl vidět?  

Je libo nebe plné světýlek?  

V současné době si již neumíme představit svatbu, oslavu výročí, nebo třeba žádost o ruku bez impozantního ohňostroje. Prskavky i svatební ohňostroje jsou s námi již několik stovek let. Do Evropy se dostaly z Číny, která je jejich kolébkou. Právě tam se začaly tvořit první ohňostroje. Střelný prach přitom zřejmě vzniknul náhodou.  

Střelný prach vznikl v Číně 

V Číně se již několik staletí před naším letopočtem k oslavě vzniku nového roku využívaly bambusové stvoly, které při vhození do ohně dělaly rámus. Takto se zaháněli zlí duchové i vítal nový rok. Bylo to ale až okolo osmého století našeho letopočtu, kdy se podařilo alchymistům smíchat, síru, dřevěné uhlí a dusičnan draselný. A střelný prach byl na světě. Ten se ze začátku používal k plnění bambusových stvolů. Najednou získaly oslavy nového roku novou podobu. Byla pořádně hlučná. A zlí duchové už neměli šanci.  

Hurá do Evropy! 

Samozřejmě všichni víme, že střelný prach se již od roku 1200 začal používat také k odpalování děl, které v té době v Číně vyráběli. Tuto historii ale zmiňovat nechceme. Ruku v ruce s rozvojem vojenského využití střelného prachu totiž vzkvétalo i užití kratochvilné. Na světě byly první ohňostroje. S postupným objevováním Asie ze strany evropských cestovatelů se stávalo, že si z cest přivezli také ohňostroje.  

Kratochvíle pro šlechtu 

První ohňostroje v Evropě tak mohly ozářit sídla, hrady a zámky. Jednalo se o využití při oslavách, zásnubách, nebo při dalších slavnostních okolnostech. Novinka z Číny se velmi rychle ujala.  

Anglický král Jindřich VII. nechal odpálit první svatební ohňostroj již v roce 1486. Od té doby je tato podívaná již klasickým bodem programu při mnoha slavnostních příležitostech.