Life

Chraňte svého pejska před zimou

Zima je pro pejsky stejná jako pro lidi, když je sníh tak si v něm rádi vyhrají, ale musíme je chránit před problémy, které vznikají během zimních měsíců. Každý druh psa snáší zimu jinak, nejlépe se zimou vychází plemena vyšlechtěná pro drsná klimata či celoroční pobyt venku.

Ani psi na zimu vyšlechtění si však neporadí s nástrahami města, které jsou v zimě běžné pro pohodlný život člověčí. Například vlk přežije v přírodě ty nejkrutější podmínky bez problémů, což platí i pro psi vychované v zimním podnebí.

Oblečky nejsou pouze na krásu

Člověk však časem vyšlechtil pejsky k chovu vevnitř, takže postupně ztratily kožich potřebný pro ochranu před chladnou zimou. Adaptovat se mají problém především plemena dovezená z teplých krajin, která jsou zcela závislé na péči svého majitele.

Při výběru oblečku je nutné se řídit spíše funkčností než vzhledem, který psa totálně nezajímá. Obleček by měl nejvíce zakrývat slabiny pejska a bříško, kde má pes nejméně srsti a nejvíce žil i tepen. Obleček by měl být nepromokavý a snadno očistitelný po vyválení psa v bahně.

Sůl, změny teplot a led nejsou kamarádi

Posypová sůl je největším nepřítelem pejsků, proto je nutné omývat pejskům tlapky, nožičky i břicho. Velká plemena mohou mít nachystaný lavor pro opláchnutí tlapek, ale jako prevence slouží speciální krémy, které naneseme před procházkou na tlapky.

Střídání teplot může způsobit pejskovi zdravotní problémy, takže pokud běhá ven a dovnitř několikrát za den, tak se může dostavit nachlazení. Dalším nepřítelem je led, který může tlapky i pořezat po prolomení a na zamrzlém jezeře mějte vždy psa na vodítku, kdyby se probořil.