Life

I zelenina se může potýkat s chorobami. Rajčata trpí nejvíc

Pokud pěstujete na své zahradě zeleninu, moc dobře víte, že může být napadena mnoha škůdci či nemocemi, proti kterým je nutné zeleninu chránit. Napadena může být jakákoliv zelenina, ovšem nejčastěji jsou napadána rajčata, která skutečně trpí mnoha onemocněními či plísněmi. Otázkou je, co rajčata napadá nejčastěji a jak se proti častým škůdcům bránit.

Rajčata jsou skutečně hojně pěstovaná na zahradách. Lidé touží po zelenině, která není plná pesticidů a jiných chemikálií, které se na druhy zeleniny stříkají v zahraničí. Navíc domácí rajčata mají mnohem lepší chuť než zahraniční rajčata. Pokud nevěříte, zkuste si své domácí rajčata vypěstovat, ovšem buďte ostražití – jak jsme zmínili, rajčata jsou hojně napadána škůdci či plísněmi.

Bakteriální skvrnitost se vyskytuje velice často

K těm nejznámějším nemocem rajčat patří bakteriální skvrnitost rajčat. Jedná se o onemocnění, které se projevuje na listech, stoncích i na samotných plodech rajčat. Nejvíce jsou napadány mladé rostlinné pletiva. Nemoc poznáte tak, že se na částech rostliny objeví drobné tečkovité až vodnaté skvrny, které jsou obklopené žlutou obrubou.

Abyste ochránili rajčata před touto nemocí, vysévejte je do pěstebních substrátů. Na výsev používejte jenom zdravé osivo. Pokud rostlinu skvrnitost vážně napadne, ihned celou rostlinu odstraňte a zničte, dokud nenakazí další úrodu.

Hniloba se vyskytuje každým rokem

Každý rok jsou mnohá rajčata napadána takzvanou hnilobou. Hniloba většinou napadá špičky plodů rajčat. Skvrny jsou velké, světlehnědé, později jsou napadány různými houbami. Chránit rostliny před hnilobou samozřejmě můžete, a to tak, že je nebudete vysévat do půd hnojených dusíkem a draslíkem. Taky je třeba pravidelně rajčata zalévat, a to hlavně v období sucha. Zde se nevyhnete postřikům, bohužel. Rajčata by se pro ochranu měla stříkat v desetidenních intervalech.