Life

Aviváže mohou způsobit více škody než užitku. Naučte se je správně používat

Spousta z nás používá aviváže, protože prádlo je po nich nádherně provoněné a měkké. V některých případech bychom se ale aviváže měli vzdát – například pokud po vyprání chceme prádlo sušit v sušičce. Pokud budete aviváž používat nesprávně, může to mít za následek dokonce zničení některých kusů oblečení. Příliš mnoho vůně se může nakonec projevit jako obtěžující zápach. Naučte se tedy používat aviváž správně. 

Výhody aviváže 

Když je tedy aviváž tolik nebezpečná, proč bychom ji měli používat? V první řadě je to příjemná vůně, která se na vašem prádle udrží déle než vůně klasického přípravku na praní oblečení. Za druhé je tkanina po vyprání v aviváži příjemnější na dotek. Je měkčí a poddajnější. Navíc dochází k minimalizaci vzniku žmolků. A díky tomu je prodloužena životnost vašeho oblečení. V neposlední řadě musíme zmínit také to, že aviváž proniká hluboko do vláken tkanin, vytlačuje vodu a tím urychluje sušení. 

Použití aviváže v automatické pračce 

V první řadě závisí na tom, jakým způsobem prádlo perete (ručně nebo v pračce?). Velmi důležité je používat tolik aviváže, kolik je uvedeno na jejím obalu. Více neznamená lépe! Praní v pračce je asi nejběžnější variantou. Každá pračka má speciální přihrádku na aviváž označenou symbolem květiny: neváhejte ji využít! Poté vyberte program, který počítá s využitím aviváže (některé rychlé programy perou dokonce i bez pracího prostředku). Aviváž je nutné nalít ještě před spuštěním pracího programu.  

Praní v ruce 

Některé kousky oblečení jsou natolik jemné, že by praní v pračce nezvládly. Proto je třeba je vyprat v ruce. I při tomto způsobu praní můžete použít aviváž. Nelijte ji ale nikdy na látku, protože by mohla způsobit nevratné obarvení materiálu! Správné množství aviváže nalijte do nádoby, ve které prádlo perete a smíchejte ji s čistou vodou. Teprve po promíchání obou složek vložte již vyprané prádlo. Nechte 10 minut působit a poté jemně vyždímejte a osušte.