Life

Demolici usnadní těžká technika. Jaká bude potřeba?

Chystáte se stavět nový dům, ale nejprve je třeba zbourat starý objekt? V momentě, kdy máte zařízené všechny potřebné dokumenty, nastupují demoliční práce. Ačkoliv je v některých případech možné provést demolici svépomocí, povolání specializovaných firem vám může ušetřit spoustu času i starostí. Zajistí totiž nejen samotné bourací práce, ale i odvoz suti.

Těžké stroje šetří peníze i čas

Využití těžkých strojů při demolici se odrazí i na finanční náročnosti. Pokud totiž bude nutné některé části rozebrat ručně, cena demolice vzroste o počet hodin, o které se celá práce protáhne. Na většině pozemků lze využít stroje pro zemní práce, jako jsou rypadla a nakládače, a výkopové práce, které srovnají terén a vyhloubí nové základy. Samozřejmě záleží na přístupnosti terénu.

U starších budov bývá zvykem, že zdivo je z různých materiálů a má různou strukturu. Při bourání svépomocí by nás takové změny mohly nemile překvapit, protože každý materiál vyžaduje jiný přístup. Nejsložitější na demolici je železobeton, na který je třeba použít bourací kladivo, kvalitní demoliční firma si s ním ale poradí.

Odborníci si poradí i s nečekanými komplikacemi

Celá demolice se může zkomplikovat také blízkostí okolních staveb, které by se mohly neodborným bouráním zhroutit nebo poškodit. Problém nastává i v případě, že se v okolí nachází památkově chráněná stavba. Někde také hrozí riziko propadnutí do sklepních částí. Demolice by měla vždy provádět odshora dolů, přičemž většina firem je schopná zajistit třídění a případnou recyklaci nebo přeprodej materiálu.

Odvoz suti na skládku nebo sběrný dvůr je nedílnou součástí každé demolice. Specializované firmy jsou schopné poskytnout vůz s nosností několika desítek tun, čemuž náš automobil pravděpodobně nemůže konkurovat. Pokud hodláte pozemek po demolici dále využívat, opět se bez těžké techniky nejspíš neobejdete. Bagry a válce zajistí hrubé terénní úpravy a připraví plochu na stavební práce.