Life

Želvy, které si nachází cestu do českých domácností

Hledáte ideálního domácího mazlíčka, který by vyplnil vaše volné chvilky, ovšem o kterého byste se nemuseli příliš starat? Pes nebo kočka nepřichází v úvahu z důvodu vaší časové vyčerpanosti, ale přesto toužíte najít adekvátního společníka? Nabízí se papoušci, ale také želvy. V obou případech platí, že jim jejich obydlí snadno postavíte z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby. Podle jednoduchého návodu sestavíte jak terárium, tak ptačí klec nebo venkovní voliéru. Pojďme se nyní zabývat želvami, které si postupně, podobně jako hadi, nachází cestu do českých domácností. 

Stále více oblíbené

Zejména rodiče svolí k želvám, když jejich malá ratolest začne škemrat o domácího mazlíčka. Pro děti je to opravdu skvělá volba. Jenže jaký druh želvy vybrat?

K nejčastěji chovaným želvám u nás patří želva čtyřprstá, dále také želva zelenavá a želva vroubená. Nesmíme zapomenout ani na želvu žlutohnědou a želvu pardálí, ale ta už se vyskytuje trochu méně. Stejně tak se u nás moc nechovají želvy uhlířské nebo želvy ostruhaté.

Jak chovat želvy: základní pravidla

Ať už se rozhodnete do svého domova přinést želvu vybranou z často chovaných druhů nebo se rozhodnete pro netradičního společníka, se kterým se příliš nesetkáte, pamatujte na několik základních pravidel kvalitního chovu. Předně musíte želvě zajistit nejen dostatek tepla, ale také světla. Svítí se jim deset až dvanáct hodin denně.

Kromě klasického krmení se jim podávají i vitaminové doplňky, a to třikrát týdně, které podpoří jejich imunitu a zdraví. V létě jim dáváme luční směs tvořenou třeba jitrocelem, mochnou plazivou nebo locinou, v zimě naši pozornost směřujeme spíše k čínskému zelí, rukole, polníčku nebo římskému salátu.

Želvy by měly mít také neustálý přístup k senu. Granule se jim dávají jenom velice výjimečně, a to především tehdy, kdy jsou mláďaty.