Money

Udělejte si rozvahu a plánujte investice

Také jsou pro vás ekonomické otázky velkou neznámou? Pokud nepatříte mezi vystudované ekonomy, nejspíše si příliš nevíte rady s finančními otázkami. I vy ale určitě chcete například využívat výhodných úrokových sazeb, nebo dobře investovat. Jak na to?

Srovnejte si aktiva a pasiva

Pro budoucí investice je dobré stanovit si finanční plán. Poslouží vám nejenom k plánování možného zhodnocení vašich peněz, ale hlavně k tomu, aby vaše výdaje nepřevýšily příjmy. Budete mít svoje cash flow stále pod kontrolou. V úvodu si zhodnoťte svoje aktiva a pasiva. Tedy kolik vyděláváte a kolik utrácíte a kam tyto vaše peníze. Nesplácíte příliš vysoké dluhy? Dokážete své dluhy splácet dlouhodobě? Je možné, že v současnosti máte dostatečné rezervy, ale nečekané větší výdaje mohou situaci změnit. Prvním krokem je rozvaha vašich osobních aktiv, pokud žijete sami, nebo rodinných aktiv a pasiv, pokud jde o celou rodinu. Do aktiv zahrňte nejenom příjmy a peněžní rezervy, ale také hmotný a nehmotný majetek, kterým disponujete. Pasiva musí obsahovat výdaje, závazky, dluhy. Na jedné straně stojí vše, co vlastníte, na druhé, co vydáváte.

Zkuste podílové fondy

V tuto chvíli, kdy můžete uvažovat u budoucnosti. V prvé řadě je důležité zajištění pro nečekané události (pojistka) a rezerva na stáří (penzijní připojištění). Je-li toto uspokojeno, vyplatí se plánovat i další příjmy. Dobrou investicí je také stavební spoření. Termínované vklady nebo spořicí účty sice nemají rizika ztrát, ovšem také z nich neplynou ani nějaké výnosy. Lepší variantou už podílové fondy, kde přece jenom bývá výnos o něco větší. Naproti tomu riziko je i zde poměrně malé. Výhodou je, že můžete o peníze požádat kdykoli. Variantou podílových fondů jsou fondy zajištěné, kdy v případě růst dostanete i podíl cen akcií. Dojde-li ke ztrátě, získáte částku, kterou jste vložili. Jejich nevýhodou ale je nutnost dodržet termín splatnosti, při předčasném odkupu přicházíte o peníze.