Money

Jak poznat podvodného poskytovatele půjček?

Všude se setkáváte s nabídkou půjček. Možná také přemýšlíte o tom půjčit si peníze, abyste si pořídili třeba spotřebič do domácnosti za ten, který se vám porouchal, nebo byste si rádi dopřáli něco hezkého. Velmi důležitý ovšem je výběr poskytovatele půjčky. Stále ještě se na našem trhu bohužel pohybuje spousta podvodníků, která vás naláká na půjčku, zaplatíte jim třeba zálohu, ale už nikdy neuvidíte ani své peníze, natož ty slíbené. Jak tedy poznat podvodnou půjčku?

Seriózní firma dodá informace

Především je podezřelé, když po vás někdo chce nějakou zálohu. Může chtít třeba poplatek za sjednání úvěru, který zaplatíte při uzavírání smlouvy, nebo poplatek za vedení úvěrového účtu, který platíte pravidelně, dokud není úvěr zcela splacený. Ovšem když po vás někdo sumu peněz ještě před podpisem smlouvy, je to jednoznačně podvodník. Jaké další rysy mají podvodné společnosti? Velmi podezřelé je, když o sobě nejsou ochotny poskytnout dostatek informací. Seriózní společnost nikdy nemá problém s tím, nabídnout klientům informace o sobě, své nabídce a historii. Je ochotna odpovědět na případné nejasnosti a dotazy. Z ochoty operátorů poznáte mnohé. Seriózní vám trpělivě vysvětlí problematiku, povedou vás.

Hledejte nezávislé zkušenosti

Červená kontrolka by vám měla svítit třeba v případě, že jediným kontaktem na firmu je telefonní číslo začínající devítkou, tedy zpoplatněné vysokou sazbou. Taková firma z vás tahá peníze ještě předtím, než se na čemkoli domluvíte. A to je velké varování. Za další nikdy nepodepisujte smlouvu, aniž byste podrobně znali všechny podmínky. Firma vám musí dát smlouvu nejprve k prostudování. Některé půjčovací společnosti mají třeba své bianco smlouvy přímo na webu, můžete se tak podívat ještě než s nimi vstoupíte do jednání. Divné je i to, když firma nechce nabídnout reference a zkušenosti zákazníků. Ptejte se proto po nich. A chtějte nejenom ty firemní – mohou totiž být zaplacené. Hledejte zkušenosti s danou firmou i reference zákazníků na nezávislých diskusních fórech, tady se vám dostane skutečně objektivních informací.