Fitness

Proč musí každé jídlo dne obsahovat pořádnou porci proteinů?

Začínáte s kulturistikou nebo sportem obecně a společně s tímto novým koníčkem přecházíte na lepší stravování? Pokud tomu tak opravdu je, pravděpodobně jste se zarazili nad slovy nutričního specialisty, který tvrdil, že každé jídlo dne musí obsahovat pořádnou dávku proteinů. Určitě jste si v této chvíli položili otázku, zdali jsou proteiny tedy tak důležité nebo jestli v nich je něco zázračného. Pojďme si říct odpověď. Prozraďme si konkrétně odpověď na otázku, proč jsou proteiny tak důležité pro naše tělo? 

Bez kvalitních bílkovin to nejde 

Bílkoviny nebo také proteiny jsou pro naše tělo opravdu velice důležité. Bez nich to zkrátka nejde. Zejména pokud chcete stavět svalovou hmotu a chcete si svaly udržet, neměli byste bílkoviny ve vašem těle postrádat. Bílkoviny jsou totiž základním kamenem svalů. 

I trenéři v posilovně vám jistě řeknou, že ať už budete trénovat sebetvrději, nikdy nedosáhnete takových výsledků, když nebudete mít proteiny ve svém jídelníčku.  

Jak doplnit do těla kvalitní proteiny? 

S tím souvisí otázka, a sice jak do těla dostat kvalitní proteiny. Máte konkrétně dvě možnosti, a to buď dodat proteiny do těla s pomocí stravy, nebo dodat bílkoviny do těla s pomocí doplňků stravy, jako jsou různé proteinové prášky všech příchutí.  

Jestliže jste se rozhodli dodat bílkoviny do těla klasickou cestou čili potravinami, doporučujeme zařadit do jídelníčku hlavně dostatek masa. V něm se totiž nachází opravdu velké množství bílkovin. Kromě toho doporučujeme vejce a dále pak mléčné výrobky.  

Pokud jste se však rozhodli dát zelenou zmiňovaným proteinovým práškům různých chutí, doporučujeme dívat se na složení. Obecně platí, že čím vyšší biologickou hodnotu bude protein mít, tím lepším je pro člověka a jeho svaly.