Fitness

Keto dieta je trend. Co jíst a co nejíst, ať se nepřibere?

Těsně před příchodem plavkové sezony se drtivá většina žen obávala toho, že se nebude moct ukázat na koupalištích v plavkách. Některým ženám zbyly po vánočních svátcích kila navíc, jiné zase nemohly shodit paže, které jim nehezky plandaly při zvednutí rukou. Najednou se však objevila takzvaná keto dieta, která se jevila jako zázračná. Pokud jste se s ní nesetkali, prozradíme vám, oč jde.  

Pokud hovoříme o keto dietě, hovoříme o takzvané proteinové dietě, která je založená na tom, že hubnete především díky bílkovinám a nijak drasticky neomezujete třeba sacharidy, což je u ostatních diet naprosto nepřijatelné. Za keto dietou stojí harwardský profesor, který však upozorňuje na to, že keto dieta se může z počátku jevit jako velice drastická a drsná, ovšem snadno po ní opravdu zhubnete. Je zkrátka založena na tom principu, že tělo začne během diety požírat vlastní tuky.  

Keto dieta pracuje s tím faktem, že tělo nemá dostatek krevního cukru, a tak sahá po energii do vlastních tukových zásob. V játrech se pak začnou produkovat takzvané ketony, které začnou sloužit jako zdroj energie. K tomu však dojde jenom tehdy, kdy se zvýší příjem bílkovin a na druhou stranu trochu sníží příjem sacharidů. Prozraďme si tedy, co při takové dietě jíst a co naopak nejíst.  

Jaké jsou povolené potraviny? 

K povoleným potravinám patří například červené potraviny, a to konkrétně rajčata, červené papriky, dále také mrkev. Povolené jsou i zelené potraviny, jako je zelená fazole, dále také cuketa nebo špenát, případně brokolice a květák. Jíst však lze i ořechy, abychom nezůstávali jenom u zeleniny. Vyhnout se však musíte pistáciím a soleným verzím oříšků.  

Jaké potraviny nejsou povoleny? 

Na druhou stranu se nesmí v určité fázi keto diety jíst třeba bílá rýže, bílá mouka nebo také těstoviny. Vyhýbat se musíte hlavně alkoholu, povolená je jen voda a také čaj, případně káva. Čemu se musíte vyhnout, tak jsou brambůrky, také slazené limonády, uzeniny a mimo jiné také majonézy a kečupy.