Life

Co je to nízkoenergetický dům?

Zejména v posledních letech se ve stavebnictví setkáváme s takzvanými nízkoenergetickými stavbami, respektive nízkoenergetickými domy. Jejich výstavbou se zabývá například firma ORCAN GROUP, s. r. o., která je staví na klíč a o které se dočtete v mnoha referencích a recenzích na internetu. I když se však s nízkoenergetickými domy ve světě stavebnictví setkáváme, přesto jen málokdo ví jejich přesnou definici. Co to tedy je?

Co je to nízkoenergetický dům?

Pokud mluvíme o nízkoenergetickém domě, mluvíme o stavbě, která má velice nízkou spotřebu energie za vytápění. Nízkoenergetickými domy se myslí objekty, které mají spotřebu maximálně do padesáti kWh/m2 za rok. 

Jestliže tedy nechcete utrácet za energie, jestliže chcete právě na energiích něco ušetřit, doporučujeme vsadit právě na nízkoenergetické bydlení, kde nízká spotřeba energií zajištěna, a to hlavně díky speciálnímu stavebnímu postupu. Speciálním stavebním postupem se myslí provedení bez takzvaných tepelných mostů. Nízkoenergetické domy musí navíc splňovat příslušné notmy, v tomto případě musí splňovat normy týkající se tepelné ochrany budov. 

Aby bylo zajištěno to, že budovy budou nízkoenergetické, důležitou roli hraje cirkulace vzduchu. Proto se používají speciální tepelná čerpadla. 

Nízkoenergetické domy se vyplatí

Možná nad nízkoenergetickými domy stále váháte. Možná si nejste těmito obydlími tak úplně jistí. To je zcela v pořádku. Nízkoenergetické domy mají stejně jako ostatní typy příbytků své plusy i mínusy. Mínusů však není tolik, proto lze říct, že se nízkoenergetické domy vyplatí. Zejména se vyplatí proto, že slibují úsporu peněz za vytápění, a to se hodí především v chladnějších ročních obdobích.

Další výhodou nízkoenergetických domů velmi nízká cena, za kterou je lze pořídit, také to, že jejich výstavba je poměrně rychlá a šetrná k přírodě.