Life

Jak zlepšit spánek? Tipy, které zaručeně pomůžou

Možná netrpíte dlouhodobou nespavostí, ale často se vám stává, že nemůžete usnout. Jelikož se nekvalitní spánek negativním způsobem projevuje na našem zdraví a psychice jako takové (ovlivňuje kupříkladu i náladu nebo celkovou produktivitu člověka), vyplatí se vědět, jak na probděné noci vyzrát. Abyste se vyhnuli večernímu počítání oveček, osvojte si několik tipů, které zaručeně pomůžou.  

Dejte si jen lehkou večeři 

Základní chybou, která stojí za nemožností večer usnout je těžká večeře. Když jsou střeva zatížena, trpí tím celé tělo. Proto si před spaním dopřejte pouze něco lehkého, co je navíc dobře stravitelné a není to příliš tučné. Trefou do černého je salát, minimum nikotinu a také kofeinu a cukrů.  

Naopak vhodné je si k večeři dopřát bylinkové čaje. Zatímco máta pomůže s lepším trávením, meduňka uklidní tělo i mysl a navodí spánek. 

Pomoct může spánková rutina 

Obrovským pomocníkem je také spánková rutina, kterou se vyplatí si vypěstovat. Znamená to, že budete chodit spát zhruba ve stejný čas, stejně tak budete zhruba ve stejný čas vstávat. I když vytvořit si spánkovou rutinu nějakou dobu trvá, odměnou bude opravdu kvalitní spánek i pevnější zdraví. 

Pozor si dejte zejména na víkendy. Lidé mají tendenci sklouznout ke svým špatným zlozvykům a většinou spí co nejdéle to jde. Najet však do známých kolejí je ale pak daleko problematičtější. 

Když polední šlofík, tak jen půlhodinový 

Mnoho lidí má tendenci si během odpoledne nebo hned po obědě zdřímnout. A na tom samozřejmě není nic špatného, pokud se však šlofík rapidně neprodlouží. V ideálním případě by se měl šlofík rovnat zhruba půl hodině. Ani míň, ani víc.  

Odborníci i lékaři se dokonce shodují na tom, že takový šlofík je během dne zapotřebí. Konkrétně se k němu máme uchýlit právě po poledni, kdy přesekneme stres z rána a do druhé půlky dne nastoupíme s čistým štítem a obklopení energií.