Life

Tipy, jak naučit dítě chodit na nočník?

Naučit dítě chodit na nočník není žádná věda. Klíčem k úspěchu je především nesrovnávat se s ostatními. Někdy na to dítě vyzraje brzy, jindy mu to trvá. V žádném případě však nesmíte dítě k tomuto kroku tlačit. Tím si jen vypěstuje jakýsi odpor k věci, která se má stát jeho zvykem. A rázem by mohl v budoucnu nastat pořádný problém. Aby vám učení šlo jako po másle, vyplatí se vědět pár tipů, jak na učení dítěte vyzrát. 

Neuspěchejte to 

Určitě to znáte sami. Pokud na vás někdo tlačí, do dané věci se vám absolutně nechce. A dokonce si v hlavě vůči dané věci vypěstujete i jistý vzdor. A ano, jen stěží tento odpor k dané věci odbouráváte. Proto ani učení dětí na nočník neuspěchejte. Pokud vidíte nebo cítíte, že dítě si ještě s nočníkem příliš nerozumí či nechce rozumět, nechte to na něm. Jestliže je podmínkou medvídek nebo panenka, dovolte to. Zkrátka učení na nočník je z části hra, ve které pár pravidel určují ti nejmenší. 

Odborníci doporučují, abyste z chození na nočník udělali takový pravidelný rituál. Když se to dítěti podaří, pochvalte ho, i když celý den zlobí jako malý čertík. 

Oblékejte ho adekvátně k nočníku 

Abyste si sami usnadnili práci, oblékejte dítě do takových věcí, které se snadno sundávají. Čili tepláčky na gumu, punčochy, dívky šaty – to jsou trefy do černého. Když totiž dítě zavelí, že je čas jít na nočník, je to většinou záležitost několika vteřin, než svou potřebu pustí ven. A opravdu nechcete promarnit tuto příležitost tím, že se budete prát s nevhodně střiženým, leč naprosto stylovým oblečením. 

Žádné tresty 

Učení na nočník není něco, za co byste měli děti trestat. Pokud se to těm nejmenším nepodaří, holt to pro daný den nechte tak. Rozhodně dítě netrestejte a nesnažte se ukázat svou autoritu. V tomto případě volíme pozitivní přístup a dítě se chválí, nikoliv trestá. 

Upozorňování je klíč k úspěchu 

Je čas na nočník – to je věta, která by měla znít z vašich úst opravdu často. Dítě je často ponořeno do zkoumání, bádání nebo hraní a mnohdy se zapomenou. Proto na potřebu pamatujte za svou malou ratolest.