Fashion

Jak správně pečovat o boty

Boty jsou to, bez čeho nevyjdeme ven. Zatímco někdo má opravdu atraktivní, velkou sbírku obuvi, jiní nemají tak velké množství bot, které by mohli vytáhnout na ulici. Ať už ale máte bot sebevíc či sebeméně, vyplatí se vědět, jak o boty pečovat. Určitě nemáte zájem o to, abyste každý měsíc kupovali nové tenisky nebo kotníkové boty. Proto o ně správně pečujte, aby s vámi boty vydržely opravdu dlouhou dobu.  

Stejně jako kousky oblečení, tak i boty mají svou trvanlivost nebo životnost. A ta se zkracuje nesprávnou či nijakou péčí o boty. I když je radost z nových bot velká, po každoměsíčním nakupováním by vás radost mohla rychle přejít. Proto péči o boty nepodceňujte.  

Před prvním nošením se aplikuje impregnace 

Zejména v případě kožených bot musíte myslet na pravidelnou impregnaci a voskování obuvi. Především myslete na vůbec první impregnaci, kterou je třeba aplikovat na boty před prvním nošením. Impregnační spreje nebo krémy s voděodolným sloužením seženete běžně v obchodech s obuví za pár stovek korun.  

Impregnace je důležitá, proto na ni nezapomínejte a v pravidelných intervalech ji aplikujte, a to i na starší modely, které rázem budou vypadat jako nové.  

Každý měsíc boty hýčkejte 

Pokud máte boty, kterých si vážíte a které nosíte opravdu rádi, měli byste je každý měsíc hýčkat. Nejdříve byste jim měli dopřát očistu, kdy i podešev očistíte jemným kartáčkem. A samozřejmě opět impregnujte. Impregnaci vybírejte na základě materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny.  

Co se týče semišových bot, ty se jen kartáčují. Koženka se otírá hadříkem a plast taktéž. Co se týče bot z textilie, v tomto případě se boty nikdy neperou, jen se čistí pěnovými výrobky. Boty s lakovaným povrchem se ošetřují speciálním krémy pro lakovaný materiál a na useň se používá klasická impregnace.