Life

Oblovka jako nejméně náročný domácí mazlíček

Všude tam, kde si přejí mít kousek ryzí přírody a nenáročné zvíře, které mohou s oblibou pozorovat, ale které nevyžaduje venčení a další specifika, si lidé pořizují oblovky. O co se jedná a jaké velikosti dorůstají?  

Tento chov vás bude bavit 

Přejete si zvíře, které s ochotou sní vše, co mu nabídnete, a nebude vás vyrušovat? Oblovky se zabydlely již v tisících domácností. Jsou vhodné i pro začátečníky. Nevyžadují nic víc než jen trochu prostoru, dostatek krmení, vláhu a občasné slunění nebo UVB žárovku.  

Jejich původním domovem jsou tropické lesy v Africe, takže je můžete mít po celý rok pěkně v teple vašeho domova. Tohoto domácího mazlíčka nevypouštějte do volné přírody, u nás nemá přirozené nepřátele a mohl by se snadno rozmnožit.  

A proč si tohoto obřího šneka pořídit? No přece abyste měli příjemnou společnost a mohli pozorovat, co vše s chutí zkonzumuje. Budete mile překvapeni jeho apetitem.  

Žravá továrna 

Nabídnete kousek jablka a po chvíli již je v něm pořádná díra. Přemýšlíte, zda nemáte doma místo šneka náhodou malého králíka. Ale opravdu tomu tak není. Oblovky žravé jsou prostě jedlíci.  

Pohostíte je kvetoucími ovocnými větvičkami, okurkou, melounem, jakýmkoliv přezrálým ovocem, ale také třeba kusem batátu, brambory, nebo i nastrouhanou mrkví. S chutí vše promění ve stavební složku pro svůj růst. V létě přidejte pampelišky i s listy, nebo další dužnaté rostliny. 

Aby oblovka prospívala, je dobré do substrátu pod ni nasypat rozdrcené vaječné skořápky. Vápník potřebuje pro pevnost ulity. Nebo stačí do ubikace umístit sépiovou kost.  

Není náročná na prostor 

Oblovku stačí umístit do terária nebo plastového boxu. Tam jí umístěte UVB žárovku a bude spokojená. Vyhrajte si s ubikací a měňte její podobu, abyste si udělali radost.  

Oblovka žravá se stane vaším vděčným strávníkem a přítelem do nepohody.