Life

Nejlepší boilies podle ročních období. Vyberte si to správné

Lov kaprů na boilies je mezi rybáři naprostý fenomén. V současné době se jedná o nejoblíbenější návnady na kapry. I jejich používání je ale umění, jelikož pro úspěšný lov je třeba boilies přizpůsobit aktuálním rybářským podmínkám. Výhodou je výrazná barva, ale i vůně, velikost a chuť. 

Jaro 

Na jaře bývají kapři poměrně nedůvěřiví. Potřebují ale po zimě doplnit zásoby energie ke tření, a tak jim udělají radost krmná boilies s vyšším obsahem proteinů. Boilies by mělo mít vysoce koncentrovanou vůni, čehož lze docílit několikatýdenním namáčením v dipech, například Carp Inferno. Pokud nemáte možnost tak dlouho dipovat, využijte nástrahu, která má sama o sobě velmi silné a atraktivní aroma. Co se týče chuti, nejlepších výsledků dosáhnete s těmi sladkými. 

Léto 

Ke konci jara a na začátku léta můžete volit sladko-kořeněné boilies. V teplejších dnech už je třeba co nejvíce napodobit přirozenou potravu kaprů, což zvládne boilies s vysokým podílem rybí moučky. Osvědčí se i příchuť krabí nebo halibut, případně jejich kombinace se sladkým základem. Svou roli hraje i barva. Kapři nemají příliš dobrý zrak, kontrastní předměty ale vidí dobře. V tmavé šedozelené vodě je proto nejvíce zaujmou světlé a výrazné zbarvení, které bez problémů spatří už z dálky. 

Podzim 

Na přelomu léta a podzimu nástrahy ještě měnit nemusíte, jakmile se ale vzduch a voda znatelně ochladí, budou se hodit boilies s vyšším podílem tuku. Ryby vědí, co zrovna potřebují, a zásoby tuku na zimu jsou pro ně nezbytností. Na podzim kapry nejvíce lákají ovocné příchutě, tedy borůvka, jahoda, ananas nebo banán. 

Zima 

Pokud se rozhodnete vydat k vodě i v zimě, vezměte si s sebou spíše menší a měkčí nástrahy. Boilies by měla mít menší podíl olejů, zato by měla být řádně přeslazená, aby se kaprům vyplatilo kvůli nim cestovat chladnou vodou. V zimě hraje barva nástrahy snad ještě větší roli než v jiných obdobích.