Life

Hliníkové profily najdou doma řadu využití. Co z nich postavit?

Hliníkové profily jsou takřka samozřejmou součástí každé kutilské dílny. Vyrábí se v mnoha velikostech, jsou pevné, lehké, odolné a pokud potřebujete, mohou mít i vysokou přesnost. Perfektní materiál pro pevné a přesné stavby. Není divu, že hliníkové profily jsou v současnosti velmi oblíbené i při tak náročných stavbách jako jsou 3D tiskárny nebo CNC stroje. 

Své uplatnění ale najdou i v případě, že potřebujete velké, a přitom jednoduché a lehké stavby. Přístřešek pro nářadí, skleník nebo velkou venkovní voliéru. Právě voliéry jsou skvělou ukázkou využití hliníkových profilů pro větší domácí stavby. Uplatní se zde přesnost, pevnost i snadná změna konstrukce. 

Hliníkové profily nabízí netušenou rozmanitost

Hliníkové profily se běžně prodávají v různých standardizovaných délkách a existuje řada způsobů, jak je lehce smontovat. Díly lze i svařovat, ovšem svařování hliníku je složitější než svařování běžné oceli. Je třeba na to myslet. Svařením se navíc připravíte o možnost snadné pozdější úpravy.

Výhodou profilů je i to, že jsou k dispozici v mnoha různých variantách, které se liší tvarem i svou odolností. Profily mohou být jednoduché, případně složitěji tvarované s drážkami na povrchu. Existují i speciálně tvarované matičky, které v drážce drží šroub bez potřeby vrtat otvor.

Rychlá montáž, snadná úprava

Výhodou hliníkových konstrukcí je snadná montáž bez potřeby speciálního nářadí. V případě výše zmiňované venkovní voliéry lze například snadno upevnit sítě pomocí samořezných vrutů či nýtů. Základní konstrukci mohou doplnit další díly. Profily se dají i řezat. Pro úhlové brusky existují speciální řezné kotouče na hliník.

Pozor je třeba dávat jen na kvalitu návrhu celé stavby a také jednotlivých spojů mezi profily. Nekvalitní spojky s příliš volným uchycením mohou výslednou stavbu zbytečně degradovat.