Life

8 tipů, jak se poprat s bakalářskou prací

Každého studenta vysoké školy, který chce úspěšně ukončit bakalářský stupeň, čeká v posledním roce jeho studijního snažení vedle státnic také sepsání a obhajoba bakalářské práce. Máme pro vás osm tipů, jak psát bakalářskou práci a především ji úspěšně dokončit.

1.  Pravidelně konzultujte

Pro jistotu vaší práci často konzultujte s vedoucím práce. Někteří to sice nevyžadují, ovšem jistě ocení vaši svědomitost. Průběžně konzultovat práci se vyplatí i dále, jednak budete vědět, že postupujete správně, a jednak se to jistě projeví i v hodnocení.

2.  Vyberte si dobré téma

Téma je rozhodujícím faktorem. Snažte se vybrat takové téma, ke kterému je dost informací, a hlavně takové, které vás bude aspoň trochu bavit. Bude obrovský rozdíl psát o něčem, co vás naprosto nezajímá, nebo o tom, co vás alespoň trochu baví.

3.  Vyčerpejte všechny zdroje

Řešením bude zajít do knihovny a prostudovat nějaké odborné publikace k vašemu tématu a vybrat si ty, z kterých budete vycházet. Shromáždění většiny potřebných zdrojů vám nejen ušetří čas během psaní, ale také pomůže určit strukturu celé práce, což mnohdy bývá to nejtěžší. Využijte knihovnu, internet, školní literaturu a prostě všechny dostupné zdroje na maximum.

4.  Držte se osnovy

Pokud již máte shromážděné zdroje, můžete se dát do stvoření rámcové osnovy či struktury práce, respektive rozšíření té, kterou obsahuje zadání vaší bakalářské práce. Pokud je schvalované vedoucím či někým výše, pak bývá závazné, proto se snažte od něj neodchylovat, což by mohlo by to být hodnoceno jako nedostatek.

5.  Nechte si pomoct

Na svou bakalářskou práci nemusíte být sami. Pokud nemáte čas ani chuť, můžete využít možnosti vypracování podkladů k bakalářské práci a nechat tak starosti na profesionálech. Jedná se o anonymní služby, které nyní využívají již stovky studentů. Podívejte se proto na ceník bakalářských prací a hoďte starosti za hlavu.

6.  Dbejte na správný formát

Doporučujeme si vše nastavit ve Wordu hned a od začátku a vše psát ve správném formátu. Mnoho lidí to nechává nakonec, zbytečně si ovšem přidělávají práci – pokud nejste zrovna expert na Word, nastavení formátování prázdného dokumentu je mnohem lepší než 60ti stránkového.

7.  Citujte

Většina škol si sama stanovuje, podle jaké citační směrnice se práce mají psát. Existují i různé generátory citací, které můžete používat, vždy si je ale raději zkontrolujte se směrnicí, kterou po Vás škola vyžaduje.

8.  Nezapomeňte na kontrolu

A na závěr nezapomínejte na důkladnou kontrolu. Několikrát si ji v závěru přečtěte a odstraňte všechny chyby a překlepy. Pokud si nejste jisti, nestyďte se někoho oslovit.