Life

Válka proti igelitovým taškám pokračuje

Ať už chodíte nakupovat denně nebo jednou týdně, určitě jste si povšimli jedné věci – igelitové tašky už nejsou k dostání v obchodech. Respektive jsou prodejné, ale ne všude. Důvodem toho je to, že se supermarkety, hypermarkety, drogerie nebo obchody s oblečením a jiné přidaly na takzvanou “protiplastovou vlnu”. A firmy tisknoucí reklamní předměty tak mají napilno. Když se totiž netisknou igelitky s reklamním logem, začínají se tisknout ty papírové s vlastním potiskem. 

Zájem o papírové tašky s potiskem významně roste už několik měsíců či dokonce let. Firmy zaměřující se na reklamní předměty tvrdí, že zájem roste posledních pět let, ale k opravdovému boomu došlo teprve před několika měsíci, kdy se prakticky celý svět snaží bojovat s vysokou spotřebou plastů, které, jak se ukázalo, končí v oceánu a zabíjí množství živočichů žijících pod mořskou hladinou. 

Papírové tašky jsou v kurzu

Není tedy pochyb ani sporu o tom, že papírové tašky jsou nyní to, co je v kurzu. Aktuálně jsou k dostání v menších i větších obchodních řetězcích. Supermarkety se zbavily několika desítek milionů igelitek, které běžně spotřebovaly za jeden jediný rok. A i když se tím prohloubily jejich náklady, ušetřila se tak planeta. 

Samozřejmě v mnoha obchodech jsou igelitové tašky stále k dostání, ale za poplatek. Podle posledních statistik však podíl igelitek na trhu klesá, a to poměrně strmě od roku 2017. Jejich spotřeba se stále drží v prodejnách potravin. 

Papírové tašky ale nejsou nejekologičtějším řešením, tvrdí odpůrci

Možná jste se setkali s tím názorem, že papírové tašky nejsou zrovna tím nejlepším řešením. Že nejsou tak ekologické, jak se na první pohled jeví. Je sice pravdou, že papírové tašky jsou náročnější na výrobu i dopravu, což poměrně zatěžuje ovzduší, na druhou stranu se velice rychle rozloží. A to je důvod, proč na papír firmy sází. Odpadků v přírodě výrazně přibývá a při odhození papírové tašky nedojde k tak obrovskému zatížení jako tehdy, kdy se odhodí igelitka. Ta se totiž rozkládá minimálně dvě desítky let.