Money

Už jste zaregistrovali změny v nemocenském pojištění?

Rok 2018 se nese ve znamení změn. Málokdo změny zaregistroval, což je škoda, protože je mnoho novinek pozitivních. Mezi pozitivní novinky se řadí hlavně zavedení otcovské poporodní péče, které umožňuje tatínkům být doma s maminkou během jednoho týdnu v šestinedělí. Kromě toho se zavádí dlouhodobé ošetřovné a jsou vyšší příspěvky na děti, a to jak na jedno dítě, tak i na vícerčata. Kromě toho se mnoho změn ukázalo i v nemocenském pojištění. Víte, jaké změny začaly platit?

Většina změn se dostala v platnost už 1. ledna, na některé změny si však budeme muset počkat. Některé totiž začnou platit až od 1. února, nebo dokonce až od 1. června letošního roku.

Jaké změny přišly prvním lednovým dnem?

Během prvního lednového dne začalo platit větší nemocenské pojištění. Zvýšila se sazba nemocenské dávky, a to z původních 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu na 65 procent, od 61. dne se pak zvyšuje na 72 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.

Pokud se tedy už nyní nacházíte v delší pracovní neschopnosti a pokud byste chtěli zjistit, kolik obdržíte, už nyní to můžete zjistit pomocí online kalkulaček.

Jaké změny začnou platit prvním únorovým dnem?

Co se týče změn, které začnou platit 1. února, tak například se bude jednat o to, že bude nově činit nemocenské sto procent, pokud byl pojištěnec uznán dočasně práce neschopným, a to tehdy, kdy se prokazatelně podílel na hašení domu nebo prováděl záchranné práce. V tom případě se skutečně může těšit na sto procent.

Jaké změny začnou platit v půlce roku?

  1. června začne platit již zmiňované dlouhodobé ošetřovné. To mohou využívat lidé, kteří jsou pojištění na stanovenou dobu a musí se starat o nemocného příbuzného či o nemocného člena domácnosti.

Tato dávka se bude vztahovat hlavně na osoby, které se starají o někoho, kdo byl alespoň sedm dní hospitalizován a komu bylo nařízeno třicet dní celodenní péče.