LifeMoney

Tipy na co nejjednodušší prodej nemovitosti při rozvodu

Jako by rozvod sám o sobě nebyl dost stresující, v mnoha případech je třeba vyřešit také dělení majetku. Pokud manželé vlastní nemovitost, ale ani jeden z nich není schopný druhého vyplatit nebo samostatně zvládat měsíční náklady, je jedinou možností její prodej. 

Co nejrychleji a bez starostí 

Pro spoustu párů v rozvodovém řízení je klíčová rychlost a jednoduchost, protože najít během rozvodu čas a energii na inzerci a prodej není vždy reálné. V takovém případě se vyplatí výkup domu nebo výkup pozemku, kdy peníze získají rychle a bez zdlouhavého papírování nebo vyřizování formalit, o které se postará firma, která výkup zprostředkovává. 

Jak na klasický prodej? 

Pokud rozvod neprobíhá nijak bouřlivě a nevadí vám několikaměsíční průtahy, můžete zkusit klasický prodej. Pokuste se s (ex)partnerem dohodnout, kolik peněz od prodeje očekáváte. Zohledněte přitom náklady na právní zastoupení. Není od věci využít nezávislý znalecký posudek, abyste se vyhnuli přijetí zbytečně nízké částky. 

Ať už v domě stále bydlíte, využívá ji jen jeden z vás, nebo jste se oba odstěhovali, budete ji muset připravit na prohlídky. To znamená důkladný úklid, opravu rozbitých věcí a odosobnění nemovitosti, aby byla pro zájemce příjemnější. Rozvod během prohlídek raději zamlčte, někteří zájemci by mohli mít strach z vašich neshod, jiní by se mohli snažit situace využít ke snížení celkové částky. 

Pokud nemovitost není napsaná na vaše jméno, ale bydlíte v ní, raději kontaktujte svého právního zástupce. Vyhnete se tak tomu, že bývalý partner nemovitost prodá bez předchozího upozornění a domluvy. 

Prodej nemovitosti se neobejde bez určitých nákladů, které byste si měli spravedlivě rozdělit. Stejně tak si ujasněte, kdo bude do prodeje platit hypotéku a další náklady. A především se snažte zůstat klidní a jednat napřímo – oběma vám koneckonců jde o klidný rozvod a nový začátek.